Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Gustaw i jego historia

Kategoria:

jaselkaW dniu 10.01.2021 roku, w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt.,,Gustaw i jego historia", które przygotowała schola Adonai z Przywarówki. Opiekunem grupy jest ks.Bartłomiej Małek.

Czytaj więcej...

Bóg się rodzi...

Kategoria:

jaselka (2)Dnia 16 grudnia 2021, jak co roku, w naszej szkole odbyły się jasełka bożonarodzeniowe. Zostały przygotowane przez uczniów klasy trzeciej ze wsparciem instrumentalnym Mai Warzeszak i Bartłomieja Łysia z klasy VI pod opieką p. Krystyny Kuligi.

Czytaj więcej...

Świąteczne Kartki Dobroczynne

Kategoria:

kartki2Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w pomoc potrzebującym. Tym razem wolontariusze z naszej szkoły rozprowadzili kartki świąteczne w ramach kampanii charytatywnej "Świąteczne Kartki Dobroczynne".

Czytaj więcej...

Tyniec- Bochnia

Kategoria:

logoW poniedziałek 29 listopada o 7:30 klasy drugie i trzecia wraz z opiekunami wyruszyły na wycieczkę w ramach projektu „Poznaj Polskę” do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu i Kopalni Soli w Bochni.

Czytaj więcej...

MAGIC SHOW

Kategoria:

iluzja5W czwartek 25 listopada naszą szkołę odwiedził magik. W tle muzyki zaprezentował przedszkolakom i uczniom różne sztuczki magiczne.

Czytaj więcej...

Król Lasu

Kategoria:

k_lasu524 listopada odbył się wyjazd do teatru w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce. Wzięły w nim udział klasa I, IIb i kilka osób z IIa.

Czytaj więcej...

Andrzejki

Kategoria:

andrzejki3W dniu 23 listopada 2021r. dzieci z oddziałów zerowych naszej szkoły wraz z grupą z Publicznego Przedszkola z Kiczor przeniosły się w magiczny świat wróżb i czarów.

Czytaj więcej...

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZEGO ANIOŁKA

Kategoria:

aniolek3Parafia pw. św. Łukasza Ewangelisty, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej i Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej ogłosiła KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZEGO ANIOŁKA. Z naszej szkoły, jak co roku, wzięły udział w konkursie wszystkie dzieci chętne, najmłodsze wspomagane były przez rodziców.

Czytaj więcej...

Dzień Życzliwości

Kategoria:

dz_zyczliwosci320 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości. Było to wyjątkowe święto, bo pełne uśmiechów, drobnych uczynków i pozytywnych emocji, myśli i życzeń. 

Czytaj więcej...

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Kategoria:

bajki2

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień  Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a.

Czytaj więcej...

Misie Ratownisie

Kategoria:

ratownisieOd października 2021 roku zachęcaliśmy Was do uczestnictwa w zbiórce charytatywnej pn. „MISIE RATOWNISIE”, organizowanej już po raz piąty.

Czytaj więcej...

Szkoła pamięta

Kategoria:

szPamietaLogoJuż po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Celem akcji jest upamiętnienie lokalnych bohaterów, ważnych postaci i wydarzeń historycznych.

Czytaj więcej...

"Poznajemy nasze lasy i Ojczystą Przyrodę"

Kategoria:

lasyW II etapie VIII edycji Konkursu "Poznajemy nasze lasy i Ojczystą Przyrodę" organizowanego przez Nadleśnictwo Nowy Targ i Nadleśnictwo Krościenko wzięło udział trzech uczniów z naszej szkoły: Wojciech Rzepiszczak - kl. VII, Karolina Dunaj, Joanna Klapisz - kl. VIII.

Czytaj więcej...

„Drzewka owocowe Emila Miki”

Kategoria:

drzewko3W słoneczny, jesienny piątek 22 października 2021r. uczniowie posadzili w pobliżu szkoły drzewka owocowe: dwie wiśnie i śliwę. Wydarzenie to miało na celu upamiętnienie patrona szkoły Emila Mikę, który był prekursorem sadownictwa na Orawie.

Czytaj więcej...

Pasowanie na ucznia

Kategoria:

pasowanie1„Ślubuję być dobrym Polakiem. Kochać moją Ojczyznę.

Być dobrym kolegą. Pragnę dbać o dobre imię swojej szkoły i klasy.

Będę starał się swą nauką i dobrym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”.

Czytaj więcej...

"Rabcio"

Kategoria:

Rabcio2Dnia 19.10.2021r.  przedszkolaki z naszej szkoły wybrały  się na wycieczkę do  Rabki Zdroju, aby oglądnąć spektakl teatralny pt. „ Skrzaty domowe”. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować autokarem  oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w teatrze.

Czytaj więcej...

Warsztaty przyrodnicze

Kategoria:

BPN2W dniu 13 października 2021r. do szkoły zawitali pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego z ciekawymi warsztatami przyrodniczymi dla uczniów klas IV, V, VI i VII.

Czytaj więcej...

Spotkanie z autorką

Kategoria:

autorka1W dniu 30 września 2021 r. o godzinie 18:00 w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej uczniowie naszej szkoły i mieszkańcy regionu wzięli udział w spotkaniu autorskim z Panią Agatą Puścikowską- dziennikarką i autorką wielu książek.

Czytaj więcej...

Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej

Kategoria:

pielgrzymka327 października  2021 roku uczniowie klasy piątej wraz  z w wychowawcą oraz księdzem proboszczem Jerzym Bargiełem udali się na pielgrzymkę z okazji I rocznicy przyjęcia Komunii Świętej  do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach.

Czytaj więcej...

Narodowe czytanie

Kategoria:

czytanie,,Moralność pani Dulskiej’’ Gabrieli Zapolskiej była w tym roku lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony ,,Narodowego Czytania”. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Emila i Józefiny Mików przystąpiła do tej akcji w dniu 20.09.2021 r..

Czytaj więcej...

Kraków

Kategoria:

IMG-20211022-WA000016 września uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią  oraz panią Anną Cymerman wzięli udział w wycieczce do Krakowa.

Czytaj więcej...

Muzeum Auschwitz-Birkenau

Kategoria:

AuschwidzW dniu 15 września 2021r. uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w wycieczce do Muzeum Auschwitz – Birkenau, gdzie poznali historię ofiar tego niemieckiego obozu koncentracyjnego założonego w czasie II wojny światowej.

Czytaj więcej...

Rajd pieszy

Kategoria:

rajd1W dniu 15 września klasy drugie oraz trzecia wzięły udział w corocznym Rajdzie na Babią Górę, imprezie zorganizowanej w ramach projektu “Na Lipnicy dobrze- działania mające na celu kultywowanie tradycji i przyrody Orawy”.

Czytaj więcej...

Pożegnanie klasy VIII

Kategoria:

20210625_10124425 czerwca zaraz po Mszy Św. dziękczynnej za miniony  rok szkolny, uczniowie klasy VII i VIII  udali się do szkoły, aby pożegnać siebie nawzajem oraz  podziękować nauczycielom za trud włożony w nauczanie i wychowanie.

Czytaj więcej...

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Kategoria:

162497345006325 czerwca zakończył się rok szkolny 2020/21. Z tej okazji w godzinach porannych odbył się w naszej szkole krótki apel i wręczenie nagród oraz świadectw uczniom klas 1-6. Następnie odbyła się w Kościele Msza św. , na której uczniowie dziękowali za szczęśliwie przebyty rok szkolny.

Nasi sportowcy

Kategoria:

Rabka3 Kolejny rok szkolny minął w cieniu pandemii, co wpłynęło na działania związane z organizacją zawodów sportowych. Kalendarz imprez sportowych musiał być modyfikowany z powodu zawieszenia tradycyjnych zajęć w szkole i przejście na zdalne, dlatego przedstawiciele naszej szkoły brali udział tylko w następujących zawodach sportowych: Igrzyskach MOS Rabka-Zdrój w halowej piłce nożnej; Biegach przełajowych MOS Rabka-Zdrój; V Biegu Pasterskim.

Czytaj więcej...

Marysina Polana

Kategoria:

M_Polana21 czerwca 2021r. odbyła się wycieczka uczniów klasy III na Marysiną Polanę. Uczniowie zwiedzili wieżę widokową, z której podziwiali panoramę okolicy, Orawy i Tatr. Następnie odbyło się pożegnalne ognisko i wspólny poczęstunek, który przygotowali rodzice. Były też różne gry i zabawy ruchowe.

Czytaj więcej...

Udział przedszkolaków w innowacji pedagogicznej

Kategoria:

inowacjaW roku szkolnym 2020/21 oddziały zerowe przyłączyły się do projektu innowacyjnego „Edukacja regionalna” opracowanego prze p. Annę Karlak i p. Beatę Pakos. Celem wprowadzonej innowacji było ukształtowanie, w najmłodszych uczniach naszej szkoły, poczucia tożsamości regionalnej oraz wyposażanie dzieci w zasób wiedzy o „małej ojczyźnie”.

Czytaj więcej...

Kalwaria Zebrzydowska

Kategoria:

Kalwaria(2)15 czerwca 2021r. odbyła się pielgrzymka dziękczynna uczniów klasy III do Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzieci nie tylko zwiedzały Sanktuarium Maryjne, ale przede wszystkim dziękowały w odprawionej mszy za dar przyjęcia I Komunii św.

Czytaj więcej...

Elementy programowania - kodowanie

Kategoria:

kodowanie(2)Zajęcia prowadzone były po jednej godzinie, raz w tygodniu. Przychodzili na nie uczniowie z klas I-III. Zagadnienia programistyczne wdrażane były podczas zabaw bazując na aktywności dzieci. Na zajęciach różnicowano stopień trudności – dla uczniów młodszych, „poszukujących”, oraz starszych i tych, którzy pracowali szybko, ambitnie wykorzystując swoje możliwości.

Czytaj więcej...

Kółko komputerowe

Kategoria:

informatyka(3)Zajęcia kółka komputerowego były prowadzone raz w tygodniu po jednej godzinie. Na zajęcia uczęszczało 15 uczniów z klasy II i III. Uczestnicy zajęć doskonalili swoje umiejętności pracując w programie graficznym, posługiwali się edytorem tekstu, rozwijali swoją wiedzę korzystając z gier i zabaw edukacyjnych.

Czytaj więcej...

Kółko regionalne

Kategoria:

serwetki3Zajęcia kółka regionalnego odbywały się w wymiarze jednej godzin w tygodniu zgodnie z ustalonymi wcześniej terminami. Na zajęcia uczęszczało 12 uczniów z klas I –III. Założeniem kółka było zainteresowanie dzieci tradycją i historią regionu.

Czytaj więcej...

Uczniowie klasy VIII w Auschwitz

Kategoria:

IMG-20210618-WA000118 listopada 2021r. uczniowie klasy VIII wraz ze swoimi opiekunami Krystyną Kuligą i Andrzejem Buroniem udali się na wycieczkę do Oświęcimia upamiętniającą naszego patrona- Emila Mikę, który był jednym z więźniów i został na tych ziemiach stracony. Celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej...

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „Życie i działalność Józefiny i Emila Mików”

Kategoria:

wystawaW związku z 80-tą rocznicą śmierci Emila Miki i Świętem Patronów Szkoły zorganizowano konkurs plastyczny dla uczniów naszej szkoły, którego celem było poznanie życia i działalności Patronów Szkoły przez uczniów, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej, prezentacja dziecięcej i młodzieżowej twórczości plastycznej oraz promocja szkoły w środowisku lokalnym.

Czytaj więcej...

Poranek poetycki

Kategoria:

20210610_092955Szkolny Konkurs Recytatorski ku pamięci Józefiny i Emila Mików odbył się w naszej szkole dnia 10 czerwca 2021r. Główny cel konkursu to propagowanie wiedzy o Patronach naszej Szkoły: Józefinie i Emilu Mikach i ukazywanie piękna tych postaci, a także całej Orawy w poezji pisanej gwarą oraz językiem literackim.

Czytaj więcej...

Robotyka

Kategoria:

robotyka(5)W naszej Szkole odbyły się warsztaty z robotyki i programowania dla uczniów klas I-III. Były to  zajęcia niezwykle  twórcze, podczas których dzieci  miały okazję zamienić się w młodych konstruktorów

Czytaj więcej...

Koncert poświęcony pamięci Józefiny i Emila Mików

Kategoria:

DSC_0735Muzyka była drugą pasją życiową Emila Miki. Wykazywał niezwykłe zdolności muzyczne i był obdarzony absolutnym słuchem. Szczególnie interesowała go muzyka fortepianowa. Pragnął rozmiłować mieszkańców wsi w śpiewie, w tym celu założył chór mieszany, smyczkową kapelę wiejską i w końcu zespół orawski, występujący w wielu miejscach w Polsce.

Czytaj więcej...

Warsztaty artystyczne

Kategoria:

1624959006083W ramach upamiętnienia działalności artystycznej naszych Patronów Józefiny i Emila Mików, w tygodniu upamiętniającym te szczególne postacie zostały przeprowadzone warsztaty artystyczne. Nawiązywały do samych postaci „Portret Mików”, tradycji orawskiej „bibułkarstwo”- prowadzonych przez p. Krystynę Kuligę oraz nowoczesne, podkreślające ich nowatorskość „decupage”- prowadzone przez p. Joannę Karlak.

Czytaj więcej...

80. rocznica tragicznej śmierci Emila Miki w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Kategoria:

Oświęcim 1W tym roku mija 80 rocznica tragicznej śmierci Emila Miki w obozie w Auschwitz. W związku z tym w piątek 21 maja 2021r. na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau miało miejsce oddanie czci temu wielkiemu lipniczaninowi. Całe wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminę Lipnica Wielka. W tych ważnych wydarzeniach wzięły udział delegacje samorządowe, wojewódzkie, a także nasza szkoła w osobie pani dyrektor Edyty Mikłusiak i pana Andrzeja Buronia.

Czytaj więcej...

Dzień Dziecka

Kategoria:

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – Janusz Korczak

D_Dziecka(4)

 

Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej, niewątpliwie jednym z nich jest 1 czerwca. Jest to dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie. Trudno się temu dziwić skoro w tym dniu w szkołach organizowane są konkursy, zabawy oraz dostaje się kilogramy słodyczy.

Czytaj więcej...

Tydzień ulgi

Kategoria:

.ulgaDrodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele

Nasza szkoła przyłączyła się do Ogólnopolskiej Kampanii „Tydzień ulgi” zapoczątkowanej przez Instytut Psychologii UJ. W myśl kampanii chcemy podarować naszym uczennicom i uczniom tygodnia bez sprawdzianów, odpytywania i kartkówek. Wszystko  po to aby obniżyć stres towarzyszący młodzieży na co dzień i zadbać o dobrostan psychiczny uczennic, uczniów, nauczycielek i nauczycieli po powrocie do szkoły.

W świecie teatru

Kategoria:

Sniezka(10)W dniach 27-28 kwietnia 2021 najmłodsi uczniowie naszej szkoły wystąpili przed klasami I-III z przygotowanym przedstawieniem teatralnym „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.

Czytaj więcej...

Akademia Bezpiecznego Puchatka

Kategoria:

puchatekII„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest edukacja uczniów klas pierwszych w zakresie ogólnego bezpieczeństwa, czyli uczenie najmłodszych bezpiecznych zachowań na drodze, w domu, w szkole, w internecie, w czasie zabawy i w czasie  odpoczynku.

Czytaj więcej...

Wielkanoc

Kategoria:

wielkanocPrzed nami wyjątkowy czas świąt Wielkiej Nocy. Pandemia odebrała nam możliwości w pełni cieszenia się tą wyjątkową atmosferą. Mimo niesprzyjających warunków Pani Dyrektor, Samorząd Uczniowski, kółko regionalne oraz zerówkowicze podjęli wysiłek by zaakcentować i wyprowadzić odrobinę świątecznej radości z murów naszej szkoły.

Czytaj więcej...

Projekt wiosenny- "Zdrowo jem, więcej wiem"

Kategoria:

IMG_20210301_105043Klasa II ponownie podjęła wyzwanie uczestnictwa w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”. W ramach etapu wiosennego zostały zrealizowane następujące zadania: lekcja- Piramida Zdrowia Ucznia, konkurs- Najlepszy rysunek Piramidy Zdrowia, lekcja- Źródło życia i zdrowia –woda!, konkurs- Quiz wiedzy o wodzie oraz zostały podjęte działania mające na celu podzielenia się zdobytą wiedzą.

Czytaj więcej...

Walentynki

Kategoria:

walentynki(4)Poniedziałek 15 lutego upłynął w szkole w kolorach czerwieni, atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji Walentynek.

Czytaj więcej...

Bal karnawałowy

Kategoria:

karnawal9Bal karnawałowy dla uczniów naszej szkoły to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Czytaj więcej...

Dzień Babci i Dziadka

Kategoria:

DzBiDZ(5)21 i 22 stycznia to szczególne dni w roku, wtedy to obchodzimy święto najukochańszych Babć i Dziadków. Babcia i Dziadek to słowa, które kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego każde dziecko, małe czy duże, pragnie w szczególny sposób okazać swą wdzięczność, szacunek i po raz kolejny za wszystko podziękować.

Czytaj więcej...

Boże Narodzenie - czas przepełniony miłością, ciepłem i… tradycjami

Kategoria:

BN(3)Jest w ciągu roku taki czas, na który czeka się z niecierpliwością. Czas pełen spokoju, ciepła i radości, kiedy gasną wszelkie spory, zapominane są urazy, a miłość i wsparcie ze strony bliskich są rozwiązaniem wszystkich problemów. To również czas przemyśleń, wspomnień oraz spotkań z bliskimi i rodziną. Tak właśnie określa się wyjątkowy czas - czas świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej...

Andrzejki

Kategoria:

andrzejki(5)Dnia 25 listopada 2020r. w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla oddziałów zerowych. Zabawa ta została połączona z Dniem Pluszowego Misia.

Czytaj więcej...

Święto Niepodległości - PAMIĘTAMY!!!

Kategoria:

niepodlegla(1)Dnia 10 listopada przedszkolaki z naszej szkoły, chcąc godnie reprezentować całą społeczność uczniowską, przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Celem tego przedsięwzięcia jest kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”. 

Czytaj więcej...

Szkolne Przygody Gangu Fajniaków

Kategoria:

fajniakiUczniowie klasy 1a i 1b od września br. biorą udział w ekologicznym projekcie ogólnopolskim pt. „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”. Organizator konkursu chce podkreślić wagę edukacji ekologicznej w nauczaniu wczesnoszkolnym wierząc, że pierwsze lata nauki w szkole mają decydujący wpływ na postawę uczniów wobec środowiska naturalnego”.

Czytaj więcej...