Już w renesansie poeta Mikołaj Rej pisząc zdanie: "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają" zwrócił uwagę na to, że Polacy powinni szanować swoją mowę ojczystą.
14 marca był wyjątkowym dniem dla dzieci z oddziałów przedszkolnych, ponieważ odwiedził je niezwykły gość – agama brodata. Zwierzątko przyniósł jego opiekun, Daniel, który z pasją opowiadał przedszkolakom o swoim egzotycznym pupilu.
W ubiegłym tygodniu nasze przedszkolaki poznawały dinozaury. Z tej okazji odbyły niezwykłą podróż do świata prehistorycznych gadów. Nasza sala zamieniła się w tajemniczy park jurajski dzięki „dinozaurowym” kącikom.
Dzieci przez cały tydzień poznawały KOSMOS, jak wygląda i gdzie on tak właściwie jest. Przedszkolaki oglądały książki, ilustracje, plakaty przedstawiające Układ Słoneczny. Porównywały i starały się zapamiętać wszystkie planety.
W ostatnim czasie oddziały 0a i 0b zorganizowały niezwykły „Dzień z Teatrem”, który dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać, czym jest teatr, jakie są jego elementy i kto może występować na scenie.
15 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem, duma rozpierała ich serca.
W dniu 15 stycznia przedszkolaki z naszej szkoły uczestniczyły w niezapomnianej wycieczce do OCK w Jabłonce, gdzie miały okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. "Królowa Śniegu". Następnie dzieci odwiedziły salę zabaw, gdzie wzięły udział w warsztatach sensorycznych pt. "Wyspa Zwierząt" oraz bawiły się podczas zabaw dowolnych.
W dniu 14 stycznia w naszej szkole odbyło się niezwykle interesujące spotkanie dla najmłodszych. Dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach pod hasłem "Przedszkolaku, poznaj ratownika", zorganizowanych przez Polską Fundację Ratownictwa Medycznego.
14 stycznia 2025 r. w klasie I odbył się Konkurs „Mistrz Czytania”, w którym wzięło udział 9 uczniów z tej klasy. Konkurs odbył się w ramach zajęć rozwijających z edukacji polonistycznej pod kierunkiem wychowawcy klasy B. Machajda.
Miło nam poinformować o sukcesach sportowych naszych uczennic: Antoniny Pietrzak i Sandry Stryszowskiej. Dziewczyny na Ogólnopolskim Turnieju Karate Kyokushin-kan „Młody Samuraj”, w Jasienicy na Śląsku, w którym wzięło udział ponad 180 zawodników stanęły na podium pokonując rywalki.
9 grudnia 2024 roku mieliśmy przyjemność spotkać się, porozmawiać i tworzyć „skarpetkowych bohaterów” z pisarką Justyną Bednarek – autorką niezwykle popularnych wśród dzieci i rodziców historii, w szczególności entuzjastycznie przyjętej serii książek o przygodach dziesięciu skarpetek.
15 listopada 2024 r. uczniowie klasy III a, III b i II wraz z opiekunami – p. Krystyną Kuligą, p. Barbarą Omylak, p. Jadwigą Oskwarek i p. Anną Karlak zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto.
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY” Konkurs skierowany był dla dzieci z kl. 0-III i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy licznie wzięli w nim udział.
W dniu 6 grudnia 2024r. w naszej szkole odbyły się wyjątkowe Mikołajki, które przyniosły dzieciom mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń. Już od rana panował świąteczny nastrój, a uczniowie z niecierpliwością czekali na atrakcje przygotowane na ten dzień.
9 grudnia 2024 roku mieliśmy przyjemność spotkać się, porozmawiać i tworzyć „skarpetkowych bohaterów” z pisarką Justyną Bednarek – autorką niezwykle popularnych wśród dzieci i rodziców historii, w szczególności entuzjastycznie przyjętej serii książek o przygodach dziesięciu skarpetek. Pani Justyna napisała także wiele innych pozycji, np.: „Pięć sprytnych kun”, „Historie spod podłogi”, „Dusia i Psinek-Świnek”... Jak się później dowiedzieliśmy, w każdym opowiadaniu zawarła „ziarnko prawdy”.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XLV Konkursie Literackim im. Piotra Borowego organizowanym przez Orawską Bibliotekę Publiczną w Jabłonce oraz Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Duża ilość nadesłanych utworów świadczy o tym, że Ziemia Orawska nadal inspiruje, dostarcza tematów, zachwyca.
Szkolne Koło Wolontariatu z radością informuje o zakończeniu kolejnej akcji pomocowej – „Misie Ratownisie”. Tym razem celem działań była zbiórka artykułów spożywczych z długim terminem ważności, takich jak: makarony, ryż, mąka, koncentraty, olej, cukier, herbata, kawa, produkty w puszkach, bakalie, słodycze i wiele innych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli udało się zgromadzić pokaźną ilość produktów, które trafią do najbardziej potrzebujących w najbliższej okolicy.
15 listopada 2024 r. uczniowie klasy III a, III b i II wraz z opiekunami – p. Krystyną Kuligą, p. Barbarą Omylak, p. Jadwigą Oskwarek i p. Anną Karlak zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto.
22 listopada 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej „Ojczyzno ma”, który odbył się w niezwykle uroczystej atmosferze. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. Stanisława Kostki w Lipnicy Wielkiej, przy wsparciu Wójta Gminy Lipnica Wielka oraz Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej.
„Ej, nuto nasa, nutecko orawsko…” 20 listopada 2024 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w wydarzeniu, które na długo pozostanie w pamięci, a był nim koncert poświęcony Józefinie i Emilowi Mikom.
Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj. Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji, to czas czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Nasze przedszkolaki również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka.
W poniedziałek 25 listopada, w oddziałach przedszkolnych naszej szkoły odbyły się obchody Dnia Pluszowego Misia – święta, które przypomina, jak ważne w życiu dzieci są pluszowe przytulanki. To właśnie tego dnia przedszkolaki miały okazję spędzić czas w towarzystwie swoich ulubionych pluszaków przyniesionych z domu.
W dniu 8 listopada 2024 roku, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 106 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Akademię przygotowały panie Halina Matera, Barbara Omylak i Jadwiga Oskwarek, a wzięli w niej udział uczniowie z klasy drugiej i szóstej.
5 listopada data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
Dnia 29 października 2024r. przedszkolaki z naszej szkoły wyruszyły na fascynującą wycieczkę autokarową do Skansenu w Zubrzycy Górnej, aby wziąć udział w warsztatach edukacyjnych pt. „Od ziarna do chleba”. Celem wyjazdu było zapoznanie dzieci z tradycyjnymi metodami wypieku chleba, historią rolnictwa oraz zbliżenie ich do natury i dawnych wiejskich tradycji.
Uczniowie klasy VIII wraz z opiekunami w dniu 9 października 2024 r. udali się na wycieczkę do Krakowawypełnioną ciekawymi atrakcjami i momentami refleksji.
W dniu 07.10.24r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do mini zoo w Spytkowicach. Dzieci miały możliwość poznać różne zwierzęta np. alpaki, kozy, konie, daniele, kangura, osły, króliki, pawie i wiele innych, a także mogły nakarmić niektóre z nich marchewkami.
W dniu 25 września nasza szkoła po raz kolejny licznie wzięła udział w corocznym Gminnym Rajdzie Turystycznym im. Piotra Borowego. Uczniowie klas 4, 7 i 8, wraz z opiekunami, wyruszyli z urokliwej Winiarczykówki w stronę Polany Stańcowej. Trasa, choć dość wymagająca, pozwoliła uczestnikom spędzić czas w bliskim kontakcie z naturą oraz podziwiać jesienny krajobraz.
Każdego roku, 20 września, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka – wyjątkowe święto najmłodszych, które wprowadza atmosferę radości i zabawy do oddziałów przedszkolnych w całej Polsce. Jest to dzień, w którym dzieci mogą cieszyć się z bycia przedszkolakami, uczestniczyć w różnych aktywnościach, a także integrować się z rówieśnikami w duchu przyjaźni i wspólnej zabawy.
Z radością informujemy, że wraz z początkiem nowego roku szkolnego nasze Szkolne Koło Wolontariatu „Pomocna Dłoń” wznawia swoją działalność. Działające prężnie koło przyciąga coraz większą liczbę uczniów, którzy chcą angażować się w pomoc innym i wspierać ważne inicjatywy społeczne.
W dniu 23 września, kiedy słońce delikatnie zaczęło ustępować miejsca chłodniejszym powiewom wiatru, do naszych sal zawitał wyjątkowy gość – Pani Jesień. Był to dzień pełen magii, nauki i przygody, który na długo zapadnie w pamięci naszych przedszkolaków.
14 września przedszkolaki obchodziły Dzień Kropki. Był to dzień wyjątkowy, ponieważ jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy! Czyli wszystko to, co dzieci uwielbiają. W tym dniu oczywiście najważniejsza była KROPKA .
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefiny i Emila Mików dnia 13 czerwca 2024 r. obchodziła Święto Patronów, które rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym św. Łukasza Ewangelisty celebrowaną przez księdza Radosława Korkosza, który również wygłosił homilię.
W dniu 18 czerwca 2024 r. odbyła się wycieczka uczniów klasy III na Marysiną Polanę. Uczniowie zwiedzili wieżę widokową, z której podziwiali panoramę okolicy, Orawy i Tatr.
WYGRANA NASZYCH UCZNIÓW W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „WYŚWIETLAMY ZMIANY” Z radością informujemy, że uczniowie z klasy 7 zwyciężyli w konkursie „Wyświetlamy zmiany” i otrzymają Nagrodę Główną.
W maju rozpoczęła się kampania społeczna pod hasłem „Twój styl – Twój kask. Jedź bezpiecznie, jedź z klasą”, której celem było promowanie korzystania z kasków ochronnych podczas jazdy rowerami, hulajnogami elektrycznymi i innymi środkami transportu na dwóch kółkach. Organizatorami kampanii były Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików.
W dniu 11 czerwca 2024 roku, uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej wraz z opiekunami, udali się na wycieczkę do Krakowa. W programie wyjazdu była wizyta w krakowskim ZOO i film pt. „Królestwo planety małp”
W dniu 4 czerwca 2024 r. w naszej szkole odbył się konkurs poświęcony życiu i działalności Józefiny i Emila Mików, patronów szkoły. W konkursie wzięło udział 17 uczniów z klas 4 – 8.
We wtorkowy poranek, 4. Czerwca 2024 r., klasy I i II wyruszyły na wyjątkową wycieczkę do Fabryki Charliego w Chabówce. Dzieci pełne entuzjazmu i ciekawości czekały na fascynującą przygodę w świecie czekolady.
Ojcowie Niepodległości – Piotr Borowy. Tak brzmi temat innowacji polonistycznej realizowanej w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Józefiny i Emila Mików w Lipnicy Wielkiej. Uczestniczyli w niej uczniowie kl. IV, którzy przygotowali spektakl pt. „Źródełko Piotra Borowego” w oparciu o scenariusz Barbary Brenkus oraz wzięli udział w wędrówce śladami Apostoła Orawy – Piotra Borowego.
W dniu 3 czerwca 2024r. grupa przedszkolaków z klas 0a i 0b wyruszyła na pełną czekoladowych przygód wycieczkę do Fabryki Charliego w Chabówce. Dzieci były zachwycone możliwością uczestnictwa w warsztatach, które rozpoczęły się od przebraniu w profesjonalne stroje cukiernicze, składające się z czapki i fartuszka.
W dniu 28 maja 2024 roku w naszej szkole odbył się Dzień Matki zorganizowany dla mam dzieci z grup pięciolatków i sześciolatków. Przedszkolaki przez dłuższy czas przygotowywały się do tej uroczystej chwili. Z ogromnym zaangażowaniem wykonywały upominki i przygotowywały się do występu.
W dniu 29.05.2024 roku rozstrzygnięto konkurs fotograficzny, którego organizatorem był Wójt Gminy Lipnica Wielka, Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Józefiny i Emila Mików w Lipnicy Wielkiej.
Dnia 23 maja 2024 r. wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w Drugim Orawskim Finale Akcji „Pola Nadziei”. Głównym celem tego wydarzenia jest promowanie idei opieki hospicyjnej, rozwijanie postaw prospołecznych wśród dzieci i młodzieży oraz wzbudzanie wrażliwości na los osób nieuleczalnie chorych.
Z radością informujemy, że nasza szkoła jest współorganizatorem kampanii społecznej realizowanej pod hasłem „Twój styl – Twój kask. Jedź bezpiecznie, jedź z klasą”, której celem jest promowanie korzystania z kasków ochronnych podczas jazdy rowerami, hulajnogami elektrycznymi oraz innymi pojazdami.
13 maja 2024 roku nasza szkoła wzięła udział we wspólnym sprzątaniu świata w Gminie Lipnica Wielka. Urząd Gminy w Lipnicy Wielkiej zapewnił uczniom jednorazowe rękawiczki oraz zielone worki na SZKŁO, żółte na METALE I TWORZYWA SZTUCZNE oraz niebieskie na PAPIER.
Dnia 10 maja 2024 roku w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej odbył się IX Gminny Przegląd dla Zerówek i Przedszkoli „Scena Małego Aktora”. Tegoroczna edycja przeglądu była poświęcona tematyce „Bajki znane i lubiane”. Na scenie swoje umiejętności aktorskie zaprezentowały zerówki ze wszystkich szkół podstawowych gminy Lipnica Wielka oraz obydwa przedszkola.
W piątek , 08.04 przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw „ Kawka i zabawka” w Jabłonce. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja grupy, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu.
W dniu 30 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W inscenizacji uroczystości upamiętniającej to wydarzenie, którą przygotowały pani Halina Matera, Barbara Omylak i Jadwiga Oskwarek, wzięli udział uczniowie klasy pierwszej, piątej, szóstej i siódmej.
Wójt Gminy Lipnica Wielka, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Józefiny i Emila Mików w Lipnicy Wielkiej, Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej oraz Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej
Przyszła Wielkanoc, srebrne biją dzwony…Takimi słowami rozpoczęła się akademia z okazji Świąt Wielkanocnych, którą przygotowali uczniowie klasy III pod kierunkiem p. B. Machajda.
W naszej szkole odbył się etap szkolny X edycji konkursu „Poznajemy nasze lasy i ojczystą przyrodę”, organizowanego przez Nadleśnictwo Nowy Targ i Krościenko.
23 stycznia przedszkolaki wybrały się do OCK w Jabłonce na spektakl pt. „Kot w butach”. Dzieci były bardzo zaciekawione miejscem, w którym się znajdowały i z niecierpliwością czekały na rozpoczęcie się spektaklu.
Uczniowie z klasy VII wzięli udział w ogólnopolskim programie społecznym „Projektor”. Celem programu jest kształtowanie i wzmacnianie u dzieci postawy prospołecznej i obywatelskiej. Warsztaty pozwalają doświadczyć uczniom sprawczości i dają szansę dokonania zmiany w lokalnej społeczności uczniów.
Szkolne Koło Teatralne zabrało nas w niezwykłą podróż przez zimowy krajobraz, gdzie rozgrywa się najbardziej wzruszająca historia, jaką kiedykolwiek zapisano na kartach literatury światowej.
Pod koniec grudnia gościliśmy w naszej szkole Teatr Edukacyjny, który przygotował dla naszych uczniów spotkanie artystyczne dotyczące problemu cyberprzemocy zatytułowane: „Czym jest cyberprzemoc i jak jej unikać? Lekcja odpowiedzialnego korzystania z Internetu”. Występy zaprezentowane zostały w trzech odmiennych formach – odpowiednio dla klas 1-3, 4-6 oraz 7-8.
6 grudnia to najbardziej wyczekiwany dzień w roku przez wszystkie dzieci! Uczniowie naszej szkoły tez nie mogli doczekać się gościa w czerwonym ubraniu i z workiem prezentów.
„Słysym Twojom, Emilu, śpiywke…” 28 listopada br. odbył sie koncert poświecony pamięci Patronów naszej szkoły – Józefiny i Emila Mików. Muzykalny lipnicki organista i nauczyciel zauważał z niepokojem, że ludowe pieśni i melodie z czasem stawały się niknącym echem, schodziły bezpowrotnie z pól i lasów, wraz z odchodzeniem kolejnych pokoleń znikały z wiejskiego krajobrazu.
W dniu 24 listopada 2023r. nasze grupy przedszkolne uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia".Zabawka ta od prawie 120 lat towarzyszy dzieciom pod każdą szerokością geograficzną, ciesząc zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Nic dziwnego, w końcu pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.
W dniu 23 listopada 2023r. przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych 0A i 0B przedstawiły przed młodszymi klasami z naszej szkoły inscenizację teatralną pt: Witajcie w naszej bajce”. Pokrótce przedstawiły różne znane wszystkim bajki.
Z okazji Światowego Dnia Praw Dziecka uczniowie z kółka teatralnego przygotowali humorystyczne przedstawienie pt.: Baśń o prawach dziecka”. Podczas uroczystości obejrzeliśmy również film przybliżający nam prawa dzieci na całym świecie.
21 listopada obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Każdy uczeń oraz nauczyciel dostał „znaczek życzliwości”. Dodatkowo uczniowie podczas lekcji obejrzeli krótki filmik mówiący o życzliwości i bezinteresownej pomocy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rozmieszczone w szkole „karteczki zrywki”, na których były miłe, życzliwe słowa. Uczniowie chętnie zrywali je i przekazywali dalej.
17 listopada obchodziliśmy "XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia" - w związku z tym klasy III - VI wzięły udział w konkursie Mistrza Tabliczki Mnożenia.
W dniu 10 listopada 2023 roku, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 105 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Akademię przygotowały panie Halina Matera, Barbara Omylak i Jadwiga Oskwarek, a wzięli w niej udział uczniowie z klasy I, V, VI i klasy VIII.
Wyjazd uczniów do OCK w Jabłonce na spektakl „ Piotruś Pan”. W czasie wycieczki uczniowie obejrzeli fascynujące przedstawienie o chłopcu pochodzącym z Nibylandii. Uczniowie wraz z aktorami przenieśli się do świata wiecznego dzieciństwa i poznali zabawne historie „Piotrusia Pana” i jego towarzyszy.
Najmłodsza grupa przedszkolaków brała udział w twórczych warsztatach w drewnie. Dzieci poznały zawód stolarza oraz narzędzia, którymi stolarz posługuje się w pracy codziennej.
Do naszej szkoły zawitał zabawny i sympatyczny iluzjonista. Magik czarował różne przedmioty zaczynając od chust, kart, sznurków a kończąc na piłeczkach, które raz po raz wypadały mu z rękawa.
W dniu 10 października 2023 roku klasy VII i VIII wraz opiekunami panią Bogusławą Hetmańską, panią Haliną Materą, panią Anną Cymerman oraz panią Teresą Baniowską były na wycieczce w Krakowie. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie uczniowie mogli podziwiać bogate zbiory samolotów, śmigłowców, szybowców, silników lotniczych oraz wojskowych dział przeciwlotniczych.
W dniu 3 października 2023 roku, uczniowie klasy piątej i szóstej wraz z opiekunami, udali się na wycieczkę do Krakowa. W programie wyjazdu był film pt. „Mavka i strażnicy lasu”, Muzeum Kościuszkowskie, Kopiec Kościuszki i cmentarz na Salwatorze.
W dniu 20 września 2023 r. w oddziałach zerowych naszej szkoły obchodziliśmy święto przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji.
23 czerwca 2023 r. to kolejny ważny dzień w historii naszej szkolnej społeczności. Podczas uroczystej akademii pożegnaliśmy ósmoklasistów, którzy zakończyli swoją edukację w murach naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego, a następnie, w podniosłej atmosferze, odbyła się ceremonia przekazania Sztandaru Szkoły i ślubowania absolwentów.
W dniu 16.06.2023r. dziewczyny z grupy wolontariatu „Pomocna dłoń” przygotowały dla przedszkolaków naszej szkoły inscenizację bajek: „Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia” oraz piosenkę połączoną z tańcem „Lisek Łakomczuszek”.
W dniu 14 czerwca 2023r. przedszkolaki z naszej szkoły wzięły udział w VIII Gminnym Przeglądzie Teatralnym dla Zerówek i Przedszkoli „Scena Małego Aktora”. Tematem przewodnim tegorocznego przeglądu były inscenizacje wierszy. Na scenie zaprezentowała się grupa teatralna z każdej szkoły podstawowej z gminy Lipnica Wielka oraz z Publicznego Przedszkola.
W ostatnich tygodniach, ramach innowacji pedagogicznej "Po co nam matematyka?" uczniowie klasy 5 i klasy 6 przygotowywali prace projektowe przedstawiające wykorzystanie i zastosowanie umiejętności matematycznych w życiu codziennym i sytuacjach praktycznych.
Jesteśmy pewni, że spoglądają na nas z nieba i czujemy się zaszczyceni mając takich właśnie Patronów szkoły jak Józefina i Emil Mikowie, wielkich patriotów, zasłużonych dla ojczyzny lipniczan, orawskich męczenników.
Dnia 5 czerwca 2023 r. klasy I i II wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę do wioski indiańskiej w Kacwinie. Odbyły się tam warsztaty, które miały przybliżyć zwyczaje i styl życia dawnych Indian.
Dzień Dziecka co roku wyczekiwany jest z niecierpliwością w naszej szkole. W tym roku odbył się on pod hasłem “Żyj zdrowo”. Była to wspaniała okazja do promocji zdrowego stylu życia, odżywiania i zabaw na świeżym powietrzu, zwłaszcza że pogoda w tym dniu wyjątkowo nas rozpieszczała.
W dniu 1 czerwca 2023r. dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły wzięły udział w zajęciach warsztatowych robienia pizzy w restauracji „Szary Wilk”.
W dniu 26 maja 2023r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji pięknego święta jakim jest Dzień Matki. Została ona zorganizowana przez wychowawczynie i najmłodszych uczniów naszej szkoły.
16 maja 2023 roku uczniowie klas IIIa, IIIb oraz IV wraz z opiekunami mieli okazję uczestniczyć w Pieszym Rajdzie na Groń św. Jana Pawła II. Organizatorem spotkania był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Instytut ten jest samorządową instytucją kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Celem działania Instytutu jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.
W dniu 26 maja 2023 r. wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w Pierwszym Orawskim Finale akcji Pola Nadziei. Głównym celem tego przedsięwzięcia było promowanie idei opieki hospicyjnej oraz postaw prospołecznych wśród dzieci i młodzieży, a także budzenie wrażliwości na los ciężko chorego człowieka.
Dnia 9 maja 2023 r. grupa wolontariatu naszej szkoły „Pomocna Dłoń” wzięła udział w uroczystościach związanych z Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną połączonych z 60 rocznicą powstania Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które na terenie Orawy działa już od 26 lat.
„Ty żyjesz, chociaż martwe masz powieki, bo w sercach dzieci trwać będziesz na wieki” Takimi słowami został pożegnany duński baśniopisarz Jan Chrystian Andersen w dniu swojego pogrzebu. Cytat ten stanowił motto występu uczniów klasy II, którzy dnia 18 maja 2023 r. przedstawili przygotowany pod kierunkiem pani Bogumiły Machajda program słowno-muzyczny pt. „Dzień dobry Panie Andersenie”.
W dniu 5 maja 2023 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 232 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klasy szóstej pod kierunkiem pani Haliny Matery i pani Jadwigi Oskwarek przygotowali inscenizację, śpiew przygotowała pani Katarzyna Wontorczyk z uczniami klasy piątej, natomiast uczniowie klasy trzeciej „a” wraz z panią Barbarą Omylak przedstawili taniec z szarfami.