Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Dzień Edukacji Narodowej

Kategoria:

DEN714 października świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej.Uczniowie klasy VII i VIII pod kierunkiem pani Barbary Brenkus przygotowali humorystyczny występ teatralny "Szkoła na przestrzeni wieków". 

Czytaj więcej...

Rabka-Zdrój

Kategoria:

Orawka29 września klasa IV zwiedziła zabytkowy kościółek, wzięła udział w warsztatach malowania na szkle, zwiedziła muzeum im. Władysława Orkana w Rabce oraz uczestniczyła w projekcji filmu.

Czytaj więcej...

Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej

Kategoria:

pielgrzymka327 października  2021 roku uczniowie klasy piątej wraz  z w wychowawcą oraz księdzem proboszczem Jerzym Bargiełem udali się na pielgrzymkę z okazji I rocznicy przyjęcia Komunii Świętej  do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach.

Czytaj więcej...

Narodowe czytanie

Kategoria:

czytanie,,Moralność pani Dulskiej’’ Gabrieli Zapolskiej była w tym roku lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony ,,Narodowego Czytania”. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Emila i Józefiny Mików przystąpiła do tej akcji w dniu 20.09.2021 r..

Czytaj więcej...

Kraków

Kategoria:

16 września uczniowie klasy VI i VII wyjechali  do Krakowa, zwiedzali Park Doświadczeń i uczestniczyli w projekcji filmu "Czarny młyn" w multikinie.

Rajd pieszy

Kategoria:

rajd1W dniu 15 września klasy drugie oraz trzecia wzięły udział w corocznym Rajdzie na Babią Górę, imprezie zorganizowanej w ramach projektu “Na Lipnicy dobrze- działania mające na celu kultywowanie tradycji i przyrody Orawy”.

Czytaj więcej...

Narodowe czytanie

Kategoria:

czytanie310 września Gmina Lipnica Wielka zorganizowała dla przedstawicieli szkół podstawowych wspólne czytanie dramatu pt. „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Czytaj więcej...

Pożegnanie klasy VIII

Kategoria:

20210625_10124425 czerwca zaraz po Mszy Św. dziękczynnej za miniony  rok szkolny, uczniowie klasy VII i VIII  udali się do szkoły, aby pożegnać siebie nawzajem oraz  podziękować nauczycielom za trud włożony w nauczanie i wychowanie.

Czytaj więcej...

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Kategoria:

162497345006325 czerwca zakończył się rok szkolny 2020/21. Z tej okazji w godzinach porannych odbył się w naszej szkole krótki apel i wręczenie nagród oraz świadectw uczniom klas 1-6. Następnie odbyła się w Kościele Msza św. , na której uczniowie dziękowali za szczęśliwie przebyty rok szkolny.

Nasi sportowcy

Kategoria:

Rabka3 Kolejny rok szkolny minął w cieniu pandemii, co wpłynęło na działania związane z organizacją zawodów sportowych. Kalendarz imprez sportowych musiał być modyfikowany z powodu zawieszenia tradycyjnych zajęć w szkole i przejście na zdalne, dlatego przedstawiciele naszej szkoły brali udział tylko w następujących zawodach sportowych: Igrzyskach MOS Rabka-Zdrój w halowej piłce nożnej; Biegach przełajowych MOS Rabka-Zdrój; V Biegu Pasterskim.

Czytaj więcej...

Marysina Polana

Kategoria:

M_Polana21 czerwca 2021r. odbyła się wycieczka uczniów klasy III na Marysiną Polanę. Uczniowie zwiedzili wieżę widokową, z której podziwiali panoramę okolicy, Orawy i Tatr. Następnie odbyło się pożegnalne ognisko i wspólny poczęstunek, który przygotowali rodzice. Były też różne gry i zabawy ruchowe.

Czytaj więcej...

Udział przedszkolaków w innowacji pedagogicznej

Kategoria:

inowacjaW roku szkolnym 2020/21 oddziały zerowe przyłączyły się do projektu innowacyjnego „Edukacja regionalna” opracowanego prze p. Annę Karlak i p. Beatę Pakos. Celem wprowadzonej innowacji było ukształtowanie, w najmłodszych uczniach naszej szkoły, poczucia tożsamości regionalnej oraz wyposażanie dzieci w zasób wiedzy o „małej ojczyźnie”.

Czytaj więcej...

Kalwaria Zebrzydowska

Kategoria:

Kalwaria(2)15 czerwca 2021r. odbyła się pielgrzymka dziękczynna uczniów klasy III do Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzieci nie tylko zwiedzały Sanktuarium Maryjne, ale przede wszystkim dziękowały w odprawionej mszy za dar przyjęcia I Komunii św.

Czytaj więcej...

Elementy programowania - kodowanie

Kategoria:

kodowanie(2)Zajęcia prowadzone były po jednej godzinie, raz w tygodniu. Przychodzili na nie uczniowie z klas I-III. Zagadnienia programistyczne wdrażane były podczas zabaw bazując na aktywności dzieci. Na zajęciach różnicowano stopień trudności – dla uczniów młodszych, „poszukujących”, oraz starszych i tych, którzy pracowali szybko, ambitnie wykorzystując swoje możliwości.

Czytaj więcej...

Kółko komputerowe

Kategoria:

informatyka(3)Zajęcia kółka komputerowego były prowadzone raz w tygodniu po jednej godzinie. Na zajęcia uczęszczało 15 uczniów z klasy II i III. Uczestnicy zajęć doskonalili swoje umiejętności pracując w programie graficznym, posługiwali się edytorem tekstu, rozwijali swoją wiedzę korzystając z gier i zabaw edukacyjnych.

Czytaj więcej...

Kółko regionalne

Kategoria:

serwetki3Zajęcia kółka regionalnego odbywały się w wymiarze jednej godzin w tygodniu zgodnie z ustalonymi wcześniej terminami. Na zajęcia uczęszczało 12 uczniów z klas I –III. Założeniem kółka było zainteresowanie dzieci tradycją i historią regionu.

Czytaj więcej...

Uczniowie klasy VIII w Auschwitz

Kategoria:

IMG-20210618-WA000118 listopada 2021r. uczniowie klasy VIII wraz ze swoimi opiekunami Krystyną Kuligą i Andrzejem Buroniem udali się na wycieczkę do Oświęcimia upamiętniającą naszego patrona- Emila Mikę, który był jednym z więźniów i został na tych ziemiach stracony. Celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej...

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „Życie i działalność Józefiny i Emila Mików”

Kategoria:

wystawaW związku z 80-tą rocznicą śmierci Emila Miki i Świętem Patronów Szkoły zorganizowano konkurs plastyczny dla uczniów naszej szkoły, którego celem było poznanie życia i działalności Patronów Szkoły przez uczniów, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej, prezentacja dziecięcej i młodzieżowej twórczości plastycznej oraz promocja szkoły w środowisku lokalnym.

Czytaj więcej...

Poranek poetycki

Kategoria:

20210610_092955Szkolny Konkurs Recytatorski ku pamięci Józefiny i Emila Mików odbył się w naszej szkole dnia 10 czerwca 2021r. Główny cel konkursu to propagowanie wiedzy o Patronach naszej Szkoły: Józefinie i Emilu Mikach i ukazywanie piękna tych postaci, a także całej Orawy w poezji pisanej gwarą oraz językiem literackim.

Czytaj więcej...

Robotyka

Kategoria:

robotyka(5)W naszej Szkole odbyły się warsztaty z robotyki i programowania dla uczniów klas I-III. Były to  zajęcia niezwykle  twórcze, podczas których dzieci  miały okazję zamienić się w młodych konstruktorów

Czytaj więcej...

Koncert poświęcony pamięci Józefiny i Emila Mików

Kategoria:

DSC_0735Muzyka była drugą pasją życiową Emila Miki. Wykazywał niezwykłe zdolności muzyczne i był obdarzony absolutnym słuchem. Szczególnie interesowała go muzyka fortepianowa. Pragnął rozmiłować mieszkańców wsi w śpiewie, w tym celu założył chór mieszany, smyczkową kapelę wiejską i w końcu zespół orawski, występujący w wielu miejscach w Polsce.

Czytaj więcej...

Warsztaty artystyczne

Kategoria:

1624959006083W ramach upamiętnienia działalności artystycznej naszych Patronów Józefiny i Emila Mików, w tygodniu upamiętniającym te szczególne postacie zostały przeprowadzone warsztaty artystyczne. Nawiązywały do samych postaci „Portret Mików”, tradycji orawskiej „bibułkarstwo”- prowadzonych przez p. Krystynę Kuligę oraz nowoczesne, podkreślające ich nowatorskość „decupage”- prowadzone przez p. Joannę Karlak.

Czytaj więcej...

80. rocznica tragicznej śmierci Emila Miki w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Kategoria:

Oświęcim 1W tym roku mija 80 rocznica tragicznej śmierci Emila Miki w obozie w Auschwitz. W związku z tym w piątek 21 maja 2021r. na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau miało miejsce oddanie czci temu wielkiemu lipniczaninowi. Całe wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminę Lipnica Wielka. W tych ważnych wydarzeniach wzięły udział delegacje samorządowe, wojewódzkie, a także nasza szkoła w osobie pani dyrektor Edyty Mikłusiak i pana Andrzeja Buronia.

Czytaj więcej...

Dzień Dziecka

Kategoria:

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – Janusz Korczak

D_Dziecka(4)

 

Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej, niewątpliwie jednym z nich jest 1 czerwca. Jest to dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie. Trudno się temu dziwić skoro w tym dniu w szkołach organizowane są konkursy, zabawy oraz dostaje się kilogramy słodyczy.

Czytaj więcej...

Tydzień ulgi

Kategoria:

.ulgaDrodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele

Nasza szkoła przyłączyła się do Ogólnopolskiej Kampanii „Tydzień ulgi” zapoczątkowanej przez Instytut Psychologii UJ. W myśl kampanii chcemy podarować naszym uczennicom i uczniom tygodnia bez sprawdzianów, odpytywania i kartkówek. Wszystko  po to aby obniżyć stres towarzyszący młodzieży na co dzień i zadbać o dobrostan psychiczny uczennic, uczniów, nauczycielek i nauczycieli po powrocie do szkoły.

W świecie teatru

Kategoria:

Sniezka(10)W dniach 27-28 kwietnia 2021 najmłodsi uczniowie naszej szkoły wystąpili przed klasami I-III z przygotowanym przedstawieniem teatralnym „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.

Czytaj więcej...

Akademia Bezpiecznego Puchatka

Kategoria:

puchatekII„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest edukacja uczniów klas pierwszych w zakresie ogólnego bezpieczeństwa, czyli uczenie najmłodszych bezpiecznych zachowań na drodze, w domu, w szkole, w internecie, w czasie zabawy i w czasie  odpoczynku.

Czytaj więcej...

Wielkanoc

Kategoria:

wielkanocPrzed nami wyjątkowy czas świąt Wielkiej Nocy. Pandemia odebrała nam możliwości w pełni cieszenia się tą wyjątkową atmosferą. Mimo niesprzyjających warunków Pani Dyrektor, Samorząd Uczniowski, kółko regionalne oraz zerówkowicze podjęli wysiłek by zaakcentować i wyprowadzić odrobinę świątecznej radości z murów naszej szkoły.

Czytaj więcej...

Projekt wiosenny- "Zdrowo jem, więcej wiem"

Kategoria:

IMG_20210301_105043Klasa II ponownie podjęła wyzwanie uczestnictwa w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”. W ramach etapu wiosennego zostały zrealizowane następujące zadania: lekcja- Piramida Zdrowia Ucznia, konkurs- Najlepszy rysunek Piramidy Zdrowia, lekcja- Źródło życia i zdrowia –woda!, konkurs- Quiz wiedzy o wodzie oraz zostały podjęte działania mające na celu podzielenia się zdobytą wiedzą.

Czytaj więcej...

Walentynki

Kategoria:

walentynki(4)Poniedziałek 15 lutego upłynął w szkole w kolorach czerwieni, atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji Walentynek.

Czytaj więcej...

Bal karnawałowy

Kategoria:

karnawal9Bal karnawałowy dla uczniów naszej szkoły to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Czytaj więcej...

Dzień Babci i Dziadka

Kategoria:

DzBiDZ(5)21 i 22 stycznia to szczególne dni w roku, wtedy to obchodzimy święto najukochańszych Babć i Dziadków. Babcia i Dziadek to słowa, które kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego każde dziecko, małe czy duże, pragnie w szczególny sposób okazać swą wdzięczność, szacunek i po raz kolejny za wszystko podziękować.

Czytaj więcej...

Boże Narodzenie - czas przepełniony miłością, ciepłem i… tradycjami

Kategoria:

BN(3)Jest w ciągu roku taki czas, na który czeka się z niecierpliwością. Czas pełen spokoju, ciepła i radości, kiedy gasną wszelkie spory, zapominane są urazy, a miłość i wsparcie ze strony bliskich są rozwiązaniem wszystkich problemów. To również czas przemyśleń, wspomnień oraz spotkań z bliskimi i rodziną. Tak właśnie określa się wyjątkowy czas - czas świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej...

Andrzejki

Kategoria:

andrzejki(5)Dnia 25 listopada 2020r. w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla oddziałów zerowych. Zabawa ta została połączona z Dniem Pluszowego Misia.

Czytaj więcej...

Święto Niepodległości - PAMIĘTAMY!!!

Kategoria:

niepodlegla(1)Dnia 10 listopada przedszkolaki z naszej szkoły, chcąc godnie reprezentować całą społeczność uczniowską, przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Celem tego przedsięwzięcia jest kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”. 

Czytaj więcej...

Szkolne Przygody Gangu Fajniaków

Kategoria:

fajniakiUczniowie klasy 1a i 1b od września br. biorą udział w ekologicznym projekcie ogólnopolskim pt. „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”. Organizator konkursu chce podkreślić wagę edukacji ekologicznej w nauczaniu wczesnoszkolnym wierząc, że pierwsze lata nauki w szkole mają decydujący wpływ na postawę uczniów wobec środowiska naturalnego”.

Czytaj więcej...

Pasowanie na ucznia

Kategoria:

pasowanie(10)Dnia 23 października 2020 roku do braci uczniowskiej naszej szkoły oficjalnie, poprzez uroczystość ślubowania i pasowanie, dołączyli uczniowie klas pierwszych.

Czytaj więcej...

Dzień Edukacji Narodowej

Kategoria:

Dz_E14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku ze względu na pandemię zrezygnowaliśmy z uroczystych obchodów, ale staraliśmy się zaakcentować ten szczególny dzień dla edukacji, czyli dla całej społeczności szkolnej.

Czytaj więcej...

Aktywna tablica

Kategoria:

tablicaW roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła przystąpiła do rządowego programu rozwijania infrastruktury informacyjno – komunikacyjnej „Aktywna tablica”. Program finansowany był w 80% ze środków budżetu państwa  i w 20% z wkładu własnego szkoły.

Czytaj więcej...

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Kategoria:

IMG_20201013_123712Nasza szkoła przystąpiła do programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” - Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Czytaj więcej...

Konkurs plastyczny im. Ludwika Korkosa pt. „Słowackie zabytki wpisane na listę UNESCO”

Kategoria:

ziwotW konkursie plastycznym im. Ludwika Korkosa pt. „Słowackie zabytki wpisane na listę UNESCO” wyróżnienie otrzymały uczennice naszej szkoły Faustyna Marszałek z klasy V oraz Paulina Dziubek z klasy VI. Konkurs został zorganizowany przez Instytut Słowacki w Warszawie wraz z redakcją słowackiego miesięcznika „Zivot”.

Czytaj więcej...

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

Kategoria:

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

 Przed nami nowy rok szkolny 2020/2021, w którym musimy zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Sytuacja, w której jesteśmy jest wyjątkowa i trudna. Wymaga od nas dyscypliny, ale także cierpliwości i wzajemego zrozumienia. W szkole dbamy o to, aby zapewnić wszystkim bezpieczne warunki nauki i pracy, nauczyciele służą wsparciem, radą, wiedzą i doświadczeniem.

Czytaj więcej...

Projekt Transgraniczny Klaster Gimnazjalny G13

Kategoria:

G13W ramach współpracy szkół polskich i słowackich Szkoła Podstawowa nr 2 realizuje projekt Transgraniczny Klaster Gimnazjalny G13 w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Jego głównym założeniem jest rozwój współpracy transgranicznej i powiązanie gimnazjów oraz szkół w regionie przygranicznym. Podstawowe działania to kształcenie pracowników pedagogicznych w celu wprowadzenia innowacji i wdrażania nowoczesnych trendów w dziedzinie dydaktyki.

Czytaj więcej...

Innowacja pedagogiczna „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Kategoria:

cztadyrektor1W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony, bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur. Aby zminimalizować problem i zainspirować dzieci do czytania, od października 2019 r. wprowadzono w naszej szkole do klas I-III projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej, upowszechniający czytelnictwo wśród uczniów klas młodszych, którego założeniem było zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną.

Czytaj więcej...

"Orawa za 100 lat"

Kategoria:

OrawaJulia Jazowska uczennica klasy III zdobyła pierwsze miejsce w Gminnym Konkursie "Orawa za 100 lat". Jej praca zostanie umieszczona w Kapsule Muru Pamięci Orawskich Ojców Niepodległości.

Czytaj więcej...

Zdalne nauczanie

Kategoria:

z_nauczOd 12 marca do 26 czerwca 2020r. szkoły w obliczu zagrożenia Covid-19 prowadziły zdalne nauczanie. Była to nowa sytuacja dla całego środowiska szkolnego, z którą należało się zmierzyć.

Czytaj więcej...

„Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”

Kategoria:

Wedukuje4Nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!” skierowanym do uczniów przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie wraz z Małopolskim Kuratorem Oświaty. Celem którego jest integracja międzypokoleniowa, w której dzieci i młodzież w ciekawy, atrakcyjny i komunikatywny sposób informują seniorów jak nie stać się ofiarą oszustwa.

Czytaj więcej...

Spotkanie autorskie z Ewą Stadtmüller

Kategoria:

autorka10Dnia 25 lutego uczniowie klas 0-III udali się do Domu Ludowego na spotkanie z panią Ewą Stadtmüller – znaną polską pisarką książek dla dzieci, która odpowiedziała na zaproszenie Wójta Gminy Mateusza Lichosyta. Pisarka przeprowadziła warsztaty pod tytułem: Śladami Jana Pawła II oraz Kto się bawi w teatr.

Czytaj więcej...

Żywa lekcja historii - Słowianie

Kategoria:

historia424 lutego uczniowie klas I-VIII wzięli udział w żywej lekcji historii, którą przeprowadzili aktorzy z agencji widowisk „Arkona”. Młodsi uczestnicy mieli okazję poznać, a starsi utrwalić najważniejsze fakty dotyczące pierwszych Piastów.

Czytaj więcej...

Walentynki

Kategoria:

walentynki4W naszej szkole z okazji walentynek Samorząd Uczniowski zaraz po feriach przygotował skrzynkę walentynkową. Chętni mogli wrzucać tam listy do swoich sympatii lub przyjaciół. W dniu Świętego Walentego na 4 lekcji szkolni listonosze dostarczyli adresatom korespondencję.

Czytaj więcej...

Nasi sportowcy

Kategoria:

pilka_gminnystrzelecW pierwszym półroczu roku szkolnego 2019/2020 nasi uczniowie wyróżniali się dużą aktywnościa sportową. Pod kierunkiem pana Andrzeja Buronia- nauczyciela wychowania fizycznego sięgali po wysokie trofea w różnych dyscyplinach sportowych.

Czytaj więcej...

Babciu, Dziadku, Kocham Was!

Kategoria:

IMG_5242Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku małego dziecka, i są bardzo ważnymi osobami w jego życiu. Dlatego też istnieją dwa najpiękniejsze dni w roku, w których to te wspaniałe osoby obdarzone są szczególnymi dowodami miłości.

Czytaj więcej...

Spotkanie z niewidomymi

Kategoria:

niewidomi17Współcześnie bardzo dużo mówi się o niepełnosprawnościach. Ludzie deklarują, że są otwarci, tolerancyjni i świadomi, jednak w bezpośredniej konfrontacji z osobą niepełnosprawną często nie wiedzą jak się zachować. Ten problem dostrzegła niewidoma od 5 lat pani Barbara Sowińska i postanowiła stawić temu czoła realizując projekt pod tytułem „Niewidomi, niepełnosprawni nie gryzą”.

Czytaj więcej...

Wizyta duszpasterska

Kategoria:

koleda9Czas po Świętach Bożego Narodzenia w naszej polskiej tradycji to czas spotkań rodzin z duszpasterzem tzw. kolęda. Ponieważ w szkole spędzamy sporo czasu możemy śmiało stwierdzić, że szkoła to wielka rodzina. Dlatego też 10 stycznia 2020r. przyjęliśmy w naszej społeczności szkolnej Ks. Wikariusza Damiana Obrała, który przybył do nas z wizytą duszpasterską.

Czytaj więcej...

Kolędnicy Misyjni

Kategoria:

kolednicyKolędnicy Misyjni corocznie włączają się w przedsięwzięcie Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci (PDMD), spiesząc z materialną i duchową pomocą swym rówieśnikom w krajach misyjnych, w tym roku małym mieszkańcom Amazonii.

Czytaj więcej...