Już w renesansie poeta Mikołaj Rej pisząc zdanie: "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają" zwrócił uwagę na to, że Polacy powinni szanować swoją mowę ojczystą.
W XXI wieku, kiedy nasz język ojczysty zalewa fala naleciałości z języków obcych, a także niezliczonej ilości skrótów, gdy do mowy potocznej wkrada się coraz więcej neologizmów, istnieje potrzeba dbałości o piękno języka ojczystego. Stąd też zrodził się pomysł innowacji "Pięknie mówić każdy może", której adresatami byli uczniowie klas V-VIII Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefiny i Emila Mików w Lipnicy Wielkiej.
Głównym celem powyższej innowacji było podniesienie poziomu kultury słowa wśród uczniów.
Do celów szczegółowych należały m.in. :
- pogłębienie świadomości językowej uczniów,
- rozwijanie czynnego słownictwa,
- kształtowanie umiejętności poprawnego pisania i mówienia w języku ojczystym,
- doskonalenie praktycznych umiejętności językowych, w tym ortograficznych i interpunkcyjnych,
- doskonalenie umiejętności recytatorskich,
- rozwijanie kreatywności i postaw twórczych oraz
- propagowanie pozytywnych wzorców kulturowych i osobowych.
Nie od dzisiaj wiadomo, że uczeń najlepiej przyswaja wiedzę, będąc zaangażowanym w różnorodne działania. Dlatego też uczniów klas V-VIII zmagali się z wieloma wyzwaniami.
W listopadzie 2024 r. uczniowie przygotowali plakaty dotyczące piękna języka ojczystego, na których to popularyzowali poprawne zwroty i wyrażenia, rymowali oraz w dowcipny sposób zachęcali do dbania o kulturę słowa.
W grudniu 2024 r. wzięli udział w konkursie ortograficznym. W grupach pięcioosobowych zmagali się z rozwiązaniem krzyżówek, rebusów i quizów językowych. Rywalizacji i prawdziwym zmaganiom towarzyszyła dobra zabawa i oczywiście nauka.
Styczeń 2025 r. obfitował w kolejne emocje związane z konkurs krasomówczym. Zadanie uczniów polegało na wygłoszeniu mowy na wskazany temat. Ekipy klas V-VIII zmagały się z pisemnym przygotowaniem, a następnie ustną prezentacją przemówienia, którego mottem były aforyzmy i przysłowia: "W zdrowym ciele, zdrowy duch", "Włącz aktywność, wstań z kanapy", "Od urządzeń multimedialnych ważniejszy jest człowiek" oraz "Nauka to potęgi klucz".
Luty 2025 r. to czas finałowej odsłony zmagań uczniów. Nasi podopieczni udowodnili, że można ożywić postaci z wierszowanych bajek ucząc się od nich, a także czerpiąc radość i satysfakcję z twórczej pracy.
Na szkolnej scenie pojawili się bohaterowie znanych utworów literackich: Paweł i Gaweł, lisek - chytrusek i naiwna jaskółka w towarzystwie tańczących marchewek i kapustek, pan Słowik i przebojowa pani Słowikowa w asyście muszek, komarów i barwnych motyli, a także czapla, ryby i rak, który wykazał się wyjątkową roztropnością.
Uczniowie w ciekawy i dowcipny sposób odegrali swoje role. Wykazali się niezwykłą pomysłowością, angażując często całą klasę, tworząc scenografię i dobierając stroje, bawiąc i ucząc młodszych kolegów. Powstały wspaniałe przedstawienia z uniwersalnym i ponadczasowym przesłaniem. Doceniamy kreatywność uczniów oraz serdecznie dziękujemy rodzicom za wsparcie w naszych działaniach. Trud i wysiłek uczniów został nagrodzony pozytywnymi wpisami z zachowania.
Wszystkim uczestnikom innowacji należą się ogromne brawa i gratulacje.
Beata Agata Mastela i Anna Cymerman