Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Działalność

Kategoria:

Zespół regionalny Orawskie Dzieci wziął udział w I Małopolskim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Regionalnych „To, co u nas najpiękniejsze”. W dniach 16 i 17 czerwca na scenie Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce zaprezentowało się 26 zespołów z Orawy, Podhala, Spisza i Gorc.

Z terenu Orawy wzięło udział 11 zespołów regionalnych. Zespołom przyglądała się komisja w składzie Julian Kowalczyk – przewodniczący komisji – wiceprezes ZG Związku Podhalan w Polsce, Bożena Bryl – dyrektor nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie, Marta Zagórska – członek Prezydium ZG Związku Podhalan w Polsce, Anna Trebunia-Wyrostek – dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu, Małgorzata Karpiel-Bzdyk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku i Robert Kowalczyk - dyrektor Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasz zespół jest najlepszym dziecięcym zespołem regionalnym na Orawie i będzie reprezentował Orawę w etapie wojewódzkim przeglądu.

Zespół przedstawił niezwykle barwny i żywiołowy program artystyczny „Po kościele” napisany przez dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej panią Karolinę Kowalczyk, za co jej serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę.

Jabłonka_1

15 sierpnia na placu pod kolejką w Szczawnicy, odbył się już po raz XII, letni festyn rodzinny organizowany przez Związek Podhalan, oddział Szczawnica oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. Zespół „Orawskie Dzieci” wystąpił na festynie z programem „Po kościele” prezentujący pieśni, tańce i zabawy pasterskie.

Zgromadzona publiczność bardzo ciepło przyjęła występ naszego zespołu. Po występie wszyscy wybraliśmy się na przejażdżkę wyciągiem krzesełkowym na Palenicę i zwiedzanie tego malowniczego miejsca.

Szczawnica_1

23 sierpnia Dziecięcy Zespół Regionalny „Orawskie Dzieci” wystąpił w na XXXIX Targach Sztuki Ludowej na Rynku Głównym w Krakowie.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło. Jest to największa w Polsce prezentacja folkloru, artystycznego rzemiosła i regionalnych tradycji. Przez kilkanaście dni na krakowskim rynku swoje wyroby zaprezentowało ok. 800 twórców ludowych z Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech, Rosji, Litwy i Niemczech. Na estradzie zaprezentowało się również ponad sto zespołów pieśni i tańca z repertuarem ludowym.

Tradycyjnie na zakończenie Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej odbył się Dzień Ziemi Nowotarskiej, w czasie którego wystąpił nasz zespół,  zaprezentował program „Po kościele” oparty na folklorze orawskim: żywiołowych tańcach, pięknych pieśniach i ciekawych zabawach pasterskich. Zespół wystąpił niezwykle barwnie i żywiołowo.

Po występie odbyliśmy, krótką, ale ciekawą oraz intensywną wycieczkę po Krakowie

Kraków_1

7 października w zakopiańskim kinie „Sokół” odbył się finał I Małopolskiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Regionalnych organizowany przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Miasta Zakopane, Prezesa Związku Podhalan w Polsce oraz Prezesa Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem. Rejon Orawy reprezentowały Orawskie Dzieci po zwycięstwie w etapie rejonowym konkursu, który miał miejsce w czerwcu w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce. Zespół zaprezentował program „Po kościele” napisany przez Dyrektor Gminnego Centrum Kultury panią Karolinę Kowalczyk. Dzieci wystąpiły niezwykle barwnie i żywiołowo, doskonale zaprezentowały tańce i pieśni orawskie, a także zabawy pasterskie i scenki obyczajowe. Zaproszeni goście byli zachwyceni naszym występem.

Po gali finałowej uczniowie mieli okazję zwiedzić Muzeum Stylu Zakopiańskiego oraz obejrzeć program edukacyjny "Przyjaciel parku narodowego" oraz pokazy: rękodzieła artystycznego, rzeźby w drewnie,   malowania na szkle i malowania na tkaninie.

Zakopane_1