Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Działalność

Kategoria:

Wigilia dla seniorów

 

Wigilia dla seniorów, ludzi samotnych i starszych z Lipnicy Wielkiej. Było nam bardzo miło wystąpić dla Państwa, łzy wzruszenia na Państwa twarzach  były  dla nas najpiękniejszym podziękowaniem.

 

FB_IMG_1618585945512

 

Orwaski Zbyrcok 2019

 

W konkursie Orwaski Zbyrcok brały udział dwie nasze grupy śpiewacze. Orawskie Dzieci trochę urosły  czas jednak szybko płynie   w związku z tym startowały w kategorii młodzieżowej zajmując II miejsce i w dorosłej zajmując III miejsce.

 

FB_IMG_1618585688820

 

Święto Niepodległości 2019 

 

Za wolność naszą i waszą. Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości w Lipnicy Wielkiej.

 

FB_IMG_1618585625116

 

Spotkanie z dziadkami

 

Warsztaty w ramach projektu Śladami Józefiny i Emila Mików.  Dzieci i młodzież uczyły się od swoich rodziców i dziadków tworzenia różnego rodzaju ozdób bożonarodzeniowych oraz innych interesujących umiejętności. Niezwykle miłe spotkanie jak za czasów Józefiny i Emila Mików: ludzie wspólnie spędzają czas, rozmawiają oraz wymienią się doświadczeniami. Józefina i Emil Mikowie aktywizowali społeczeństwo: utworzyli kółko rolnicze, wzorcowe gospodarstwo, szkółkę drzew owocowych, a także organizowali kursy tkactwa i krawiectwa.

 

FB_IMG_1618585515387

 

Śladami Józefiny i Emila Mików

 

W październiku odbyło się spotkanie w ramach projektu: Śladami Józefiny i Emila Mików. Było nam niezwykle miło przedstawić najmłodszym Lipniczanom melodie, zabawy i taniec orawski, które dzięki działalności Józefiny i Emila Mików zostały zachowane.

 

FB_IMG_1618585414636

 

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie 2019

 

43 Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie. Dzień Gminy Lipnica Wielka. Najpierw kino, następnie żywiołowy występ na Rynku Głównym oraz intensywne zwiedzanie Krakowa. Kraków jak zawsze piękny.

 

FB_IMG_1618585278882

 

Święto Borówki 2019

 

17 Święto Borówki w Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

 

 FB_IMG_1618585180527

 

Święto Pasterskie 2019

 

45 Święto Pasterskie w Lipnicy Wielkiej. Tym razem tylko odrobina deszczu i jak zwykle wspaniała, ciepła i słoneczna atmosfera.

 

FB_IMG_1618585069154

 

Orawski Dzień Wolontariusza 2019

 

Amfiteatr w Lipnicy Wielkiej - Orawski Dzień Wolontariusza.

 

FB_IMG_1618415581789

 

Palmy 2019

 

Nasze wspólne dzieło. Zajęliśmy I miejsce w gminnym konkursie palm wielkanocnych.

 

FB_IMG_1618415440292

 

 

XXII Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych
PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE w Podegrodziu

 

XXII Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE . Nasza grupa Betlejemcy w kategorii młodzieżowej zdobyła III miejsce oraz nagrodę w wysokości 400 zł

 

FB_IMG_1618415340236

 

Pastuszkowe Kolędowanie 2019

 

Grupa kolędnicza Betlejemcy zajęła I miejsce w Orawskim Przeglądzie Kolędniczym w kategorii młodzieżowej, zakwalifikowaliśmy się również na ogólnopolski konkurs kolędniczy Pastuszkowe Kolędowanie w Podegrodziu.

 

FB_IMG_1618415247549

 

Dom Pomocy Społecznej w Krakowie

 

12 grudnia 2018 odwiedziliśmy starszych, schorowanych i często samotnych ludzi w Domu Pomocy Społecznej w Krakowie oraz siedzibę Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Czas świąteczny to czas, w którym nie powinniśmy zapominać o ludziach znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

 

FB_IMG_1618415141303

 

Przy wiejskiej drodze

 

27 października  2018 wystąpilismy w Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej na zakończenie projektu - Przy wiejskiej drodze.

 

FB_IMG_1618414992501

 

International County-Wandering Festival na Węgrzech

 

W dniach od 7-go do 13 sierpnia 2018 roku Dziecięcy Zespół Regionalny "Orawskie Dzieci" z Lipnicy Wielkiej przebywał na International County-Wandering Festival na Węgrzech w miejscowości Makó, 10 km od rumuńskiej granicy. Do najsłynniejszych płodów rolnych tego regionu należy papryka uprawiana w okolicach Segedynu, a także czosnek i cebula właśnie z miasta Makó, przez co zasłużyło sobie ono na miano „stolicy cebuli”.

Był to czas dobrze wykorzystany na przekazanie sobie nawzajem i innym odbiorcom z zewnątrz wartości jakie tkwią w naszym orawskim folklorze oraz tradycji, ale też czas dobrej zabawy, szacunku i wzajemnej pomocy. Poza festiwalowymi występami organizatorzy zapewnili wiele dodatkowych atrakcji: pokazy i nauka tradycyjnego tańca węgierskiego, wizyta w ZOO, kąpiele w basenach termalnych, zwiedzanie  Szegedu – zwanego „Miastem słońca" bowiem przypada na nie najwięcej słonecznych godzin w skali Węgier. To przepiękne, położone na południu Węgier, nad Cisą miasto, jest trzecim co do wielkości ośrodkiem miejskim tego kraju – ok. 160 tys. mieszkańców. Jest znanym i cenionym ośrodkiem uniwersyteckim.

Mogliśmy również obserwować naszych przyjaciół z innych zagranicznych zespołów, zaznajomić się z ich kulturą i zawiązywać przyjaźnie. Poza naszym zespołem występowyły również takie grupy jak: Folklórny Súbor Podhorčan from Podhorie ze Słowacji, Garmoniya Company Dance from Moscow z Rosji, Academic Cultural & Artistic Society Kolo from Koper ze Słowenii oraz Corpo Bandistico Musicale Città di Cividale z Włoch.

FB_IMG_1618414352319

 

 Rodzinnie na pograniczu

 

W dniu 5 sierpnia 2018 roku odbyła się impreza „RODZINNIE NA POGRANICZU” na placu Centrum Produktu Lokalnego obok Stadionu w Lipnicy Wielkiej realizowana w ramach mikroprojektu wspólnego pt. "Walory przyrodniczo-kulturowe pogranicza" dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Projekt wdrażany jest przez Gminę Lipnica Wielka i słowacką gminę Stefanów nad Orawą za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu. Nasz zespół przygotował piękny występ przedstawiający taniec, śpiew oraz kulturę orawską.  Ponadto członkowie zespołu przygotowali „Strefę dawnych zabaw ludowych” dla publiczności.

 

FB_IMG_1618414023551

 

XVII Święto Borówki

 

XVII Święto Borówki w Muzeum- Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.  Widowiskowa  impreza folklorystyczna oraz  warte zwiedzenia miejsce.

 

FB_IMG_1618413734973

 

 

Zuberec

 

22 lipca 2018 wystąpiliśmy w Muzeum Oravskiej Dediny w Zubercu na Słowacji w ramach projektu Interreg "Pri ceste na dedinie". Super występ i  warte zwiedzenia muzeum.

 

FB_IMG_1618413600109

 

Święto Pasterskie 2018

 

44 Święto Pasterskie w Lipnicy Wielkiej. Pogoda typowa dla tego święta, na przemian słońce i deszcz. Piękny występ przed wspaniałą publicznością.

 

FB_IMG_1618413264994

 

 

Góralskie Posiady w Szlachtowej

 

W ostatni dzień czerwca 2018r. byliśmy na Góralskich Posiadach Szlachtowskich w Szlachtowej. Udany występ i miło oraz aktywnie spędzony czas.

 

FB_IMG_1618413034555

 

100 lip na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

 

Udział we wspaniałej uroczystości sadzenia 100 lip na Marysinej Polanie  w Lipnicy Wielkiej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

FB_IMG_1618337457630

 

Orawski Zbyrcok 2017

 

Konkurs Orawski Zbyrcok . I miejsce w kategorii dziecięcej dla grupy śpiewaczej,  III miejsce dla grupy śpiewaczej w kategorii młodzieżowej oraz I miejsce dla instrumentalisty  Jana Kowalczyka.

FB_IMG_1618337146347 FB_IMG_1618337151294

 

Dożynki 2017

 

Dożynki w Lipnicy Wielkiej. Piękny występ, wspaniałe uśmiechy i radość na scenie. Przepiękny śpiew w kościele. Nie ma piękniejszego sposobu na uczczenie Święta Chleba.

FB_IMG_1618336963657

 

"Orawskie Dzieci" na Międzynarodowym Festiwalu "Święto Dzieci Gór"

 

Dziecięcy Zespół Regionalny "Orawskie Dzieci" reprezentował region Orawy na 25 jubileuszowym festiwalu "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu. Jest to jeden z najpiękniejszych festiwali folklorystycznych w Polsce - pełen emocji, niesamowitych wrażeń, przyjaźni i pozytywnej energii. Uczestnicy festiwalu mają możliwość poznania wielu kultur, interesujących ludzi oraz nauczenia się tolerancji wobec innych religii i obyczajów.

Naszym partnerskim zespołem był zespół HACETTEPE UNIVERSITY CHILDREN AND YOUTH FOLK DANCE GROUP z Turcji; dzieci bardzo się ze sobą zaprzyjaźniły, nauczyły się wspólnych tańców orawskich i tureckich, które zaprezentowały na koncercie finałowym.

W środę odbył się nasz dzień narodowy turecko - orawski. Pięknie opisał go Pan Kamil Cyganik - szef biura prasowego festiwalu. Nasz zespół otrzymał bardzo wysoką ocenę od międzynarodowej komisji za autentyczność, spontaniczność, śpiew, muzykę i zabawy, a także grę aktorską.

Oprócz wielu występów Orawskie Dzieci miały również możliwość wypoczynku na basenie, w kinie, na dyskotece, ognisku oraz podczas rejsu po Jeziorze Rożnowskim.

Kierujemy serdeczne podziękowania na ręce pana wójta Bogdana Jazowskiego za możliwość uczestnictwa w festiwalu, Gminnego Centrum Kultury za pomoc w przygotowaniu i organizacji wyjazdu, naszej utalentowanej muzyce: Marcinowi Kowalczykowi, Robertowi Kowalczykowi, Kamilowi Cymermanowi, Jonaszowi Pieronkowi oraz Patrykowi Rudnickiemu; rodzicom za organizację dnia narodowego oraz dnia u polskich przyjaciół. Szczególne podziękowania należą się pani Karolinie Kowalczyk, Monice Klapisz oraz Edycie Mikłusiak, za opiekę nad dziećmi, a opieka ta jest niezwykle odpowiedzialną pracą na tego rodzaju festiwalu. Jednak największe słowa uznania należą się ORAWSKIM DZIECIOM, za wszystko - po prostu!!!


W tym roku na festiwalu wystąpiły takie zespoły jak:
BALLET FOLKLORICO INFANTIL COAHUILA - Meksyk
BOJMIJA - Macedonia
FORGATÓS TÁNCEGYÜTTES - Węgry
HACETTEPE UNIVERSITY CHILDREN AND YOUTH FOLK DANCE GROUP - Turcja
KYTALYK - Jakucja/Rosja
MAŁE OLDRZYCHOWICE
MALI ŁONIOWIACY
MALI SZCZYRZYCANIE
MALI WIYRCHOWIANIE
NUPUR SAJ SCHOOL OF PERFORMING ARTS - Indie
ORAWSKIE DZIECI
PIECUCHY
SMP NEGERI 115 - Indonezja

Każdy dzień festiwalu jest szczegółowo opisany i udokumendowany fotograficznie na stronie www.swietodziecigor.pl

FB_IMG_1618330347813

 

 Tradycja przez pokolenia - na Orawie

 

Prezentowaliśmy nasz występ na dziewiątym wieczorze „Tradycja przez pokolenia - na Orawie” w Nowym Sączu. Wieczór zorganizowany został przez Małopolskie Centrum Kultury  Sokół.

FB_IMG_1618330084797

 

Podegrodzie 2017

XX Ogólnopolskie Pastuszkowe Kolędowanie za nami. Nasi Betlejemcy zajęli III miejsce.

 

FB_IMG_1618329929363

 

Betlejemcy - styczeń 2017

 

Nasze grupy kolędnicze wzięły udział w Orawskim Przeglądzie Kolędniczym, grupa starsza "Betlejemcy" zajęła II miejsce i otrzymała rekomendację na Pastuszkowe Kolędowanie w Podegrodziu, natomiast grupa młodsza " Z gwiazdą" zajęła III miejsce.

 

FB_IMG_1618329768627

 

Koncert Jubileuszowy
Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Orawskie Dzieci”
z okazji 5-lecia działalności artystycznej

 

14 stycznia 2017 roku w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej odbył się Koncert Jubileuszowy Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Orawskie Dzieci” z okazji 5-lecia działalności artystycznej.

Wszystkich przybywających gości powitała pani dyrektor Elżbieta Mikłusiak oraz rodzice dzieci z zespołu, którzy częstowali chlebem z miodem i smalcem oraz kapela orawska w składzie Marcin Kowalczyk, Krzysztof Pieronek, Jonasz Pieronek, Patryk Rudnicki i Mateusz Mastela. Następnie dzieci podziękowały:

- panu Wójtowi Bogusławowi Jazowskiemu za finansowanie działalności zespołu,

- pani Dyrektor Elżbiecie Mikłusiak za wsparcie i pomoc przy pracy zespołu oraz motywację do działania,

- pani Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Karolinie Kowalczyk za pomoc w organizacji wyjazdów, za zawsze cenne rady, naukę śpiewu, pisanie programów,

- panu Marcinowi Kowalczykowi za naukę gry na skrzypcach i wspaniałą grę na próbach
i wyjazdach,

- pani Edycie Mikłusiak za pomoc przy organizacji wyjazdów i opiekę na wyjazdach ,

- panu Robertowi Machajdzie za wspólną pracę na początku działalności zespołu.
Kolejnym punktem programu był krótki film podsumowujący działalność naszego zespołu. Po filmie prowadzący zaprosili wszystkich na przedstawienie.

Dzieci przygotowały wspaniałe widowisko bożonarodzeniowe, przenosząc widzów w czasy naszych dziadków i pradziadków, czasy pełne ciepła, radości, dobroci, dbałości o pielęgnowanie tradycji i autentycznych wartości. Przedstawienie umiejscowione było w chałupie, w której młode dziewczyny wraz ze swoją mamą oporządzały dom, śpiewając przy tym przepiękne orawskie pastorałki, najmłodsze dzieci natomiast bawiły się w swoje ulubione zabawy orawskie. Dom odwiedzili kolędnicy, którzy przedstawili program „Betlejemcy”, a całość zakończyła się wspólną zabawą taneczną. Sala napełniła się żywiołowym tańcem i ciepłem świątecznej atmosfery. Dzieci zaprezentowały nie tylko swoje niezwykłe talenty aktorskie, taneczne i śpiewacze, ale również organizacyjne ponieważ na scenie wystąpiły się aż 62 osoby wieku od 5 do 16 lat.

image002

 

Zamek Orawski

Zamek Orawski - poznawanie dziedzictwa kulturowego Orawy to jeden z elementów naszej działalności. Zatańczenie Jelynioska na dziedzicu Zamku Orawskiego - bezcenne.
    

FB_IMG_1618329391276

 

Uroczyste obchody 450-lecia Jabłonki

 

FB_IMG_1618329218459


Etap rejonowy I Małopolskiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Regionalnych.

Orawskie Dzieci najlepszym zespołem dziecięcym na Orawie

 

16-17 czerwca 2015r. w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbywał się I Małopolski Przegląd Szkolnych Zespołów Regionalnych „To, co u nas najpiękniejsze” organizowany przez Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Związek Podhalan w Polsce w ramach Programu Edukacji Regionalnej „Nieprzemijające wartości”.

Orawskie Dzieci najlepszym zespołem dziecięcym na Orawie

Zespół regionalny Orawskie Dzieci wziął udział w I Małopolskim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Regionalnych „To, co u nas najpiękniejsze”. W dniach 16 i 17 czerwca na scenie Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce zaprezentowało się 26 zespołów z Orawy, Podhala, Spisza i Gorc.

Z terenu Orawy wzięło udział 11 zespołów regionalnych. Zespołom przyglądała się komisja
w składzie Julian Kowalczyk – przewodniczący komisji – wiceprezes ZG Związku Podhalan
w Polsce, Bożena Bryl – dyrektor nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie, Marta Zagórska – członek Prezydium ZG Związku Podhalan w Polsce, Anna Trebunia-Wyrostek – dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu, Małgorzata Karpiel-Bzdyk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku i Robert Kowalczyk - dyrektor Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasz zespół jest najlepszym dziecięcym zespołem regionalnym na Orawie i będzie reprezentował Orawę w etapie wojewódzkim przeglądu.

Zespół przedstawił niezwykle barwny i żywiołowy program artystyczny „Po kościele”

FB_IMG_1618328423231    


Jabłonka_1

 

XII letni festyn rodzinny  w Szczawnicy

 

15 sierpnia 2015r. na placu pod kolejką w Szczawnicy, odbył się już po raz XII, letni festyn rodzinny organizowany przez Związek Podhalan, oddział Szczawnica oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. Zespół „Orawskie Dzieci” wystąpił na festynie z programem „Po kościele” prezentujący pieśni, tańce i zabawy pasterskie.

           Zgromadzona publiczność bardzo ciepło przyjęła występ naszego zespołu. Po występie wszyscy wybraliśmy się na przejażdżkę wyciągiem krzesełkowym na Palenicę i zwiedzanie tego malowniczego miejsca.

Szczawnica_1

 

Targi Sztuki Ludowej w Krakowie

 

23 sierpnia 2015r. Dziecięcy Zespół Regionalny „Orawskie Dzieci” wystąpił w na XXXIX Targach Sztuki Ludowej na Rynku Głównym w Krakowie.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło. Jest to największa w Polsce prezentacja folkloru, artystycznego rzemiosła i regionalnych tradycji. Przez kilkanaście dni na krakowskim rynku swoje wyroby zaprezentowało ok. 800 twórców ludowych z Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech, Rosji, Litwy i Niemczech. Na estradzie zaprezentowało się również ponad sto zespołów pieśni i tańca z repertuarem ludowym.

Tradycyjnie na zakończenie Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej odbył się Dzień Ziemi Nowotarskiej, w czasie którego wystąpił nasz zespół,  zaprezentował program „Po kościele” oparty na folklorze orawskim: żywiołowych tańcach, pięknych pieśniach i ciekawych zabawach pasterskich. Zespół wystąpił niezwykle barwnie i żywiołowo.

Po występie odbyliśmy, krótką, ale ciekawą oraz intensywną wycieczkę po Krakowie

Kraków_1

 

 Zespół "Orawskie Dzieci" w Finale I Małopolskiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Regionalnych

 

7 października 2015r.  w zakopiańskim kinie „Sokół” odbył się finał I Małopolskiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Regionalnych organizowany przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Miasta Zakopane, Prezesa Związku Podhalan w Polsce oraz Prezesa Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem. Rejon Orawy reprezentowały Orawskie Dzieci po zwycięstwie w etapie rejonowym konkursu, który miał miejsce w czerwcu w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce. Zespół zaprezentował program „Po kościele” napisany przez Dyrektor Gminnego Centrum Kultury panią Karolinę Kowalczyk. Dzieci wystąpiły niezwykle barwnie i żywiołowo, doskonale zaprezentowały tańce i pieśni orawskie, a także zabawy pasterskie i scenki obyczajowe. Zaproszeni goście byli zachwyceni naszym występem.

            Po gali finałowej uczniowie mieli okazję zwiedzić Muzeum Stylu Zakopiańskiego oraz obejrzeć program edukacyjny "Przyjaciel parku narodowego" oraz pokazy: rękodzieła artystycznego, rzeźby w drewnie,   malowania na szkle i malowania na tkaninie.

Zakopane_1

 

 

Historia

Kategoria:

zub

Dziecięcy zespół regionalny Orawskie Dzieci działa przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefiny i Emila Mików w Lipnicy Wielkiej. Zespół został reaktywowany w grudniu 2011. Kierownikiem oraz instruktorem zespołu jest mgr Teresa Baniowska, zespół podzielony jest na dwie grupy: grupę   początkującą i zaawansowaną. W zespole działa również grupa śpiewacza prowadzona przez mgr Karolinę Kowalczyk oraz dziecięca kapela prowadzona przez  mgra Marcina Kowalczyka.

Celem utworzenia zespołu było umożliwianie uczniom poznania dziedzictwa kulturowego, wartości i treści regionalnych na Orawie oraz zachęcenie do ich kultywowania.

Zespół prezentuje w swoich różnych programach: zabawy pasterskie, tańce orawskie, pieśni orawskie, pastorałki, gawędy oraz tradycje i zwyczaje regionu. Ponadto zespół przygotowuje spektakle teatralne o tematyce regionalnej: „Orawskie wesele”, „ Sen bacy”, „Skubarki”, „Jasełka orawskie”.

jaseeła

Nasz zespół jest chętnie zapraszany do prezentowania swoich programów na różnych imprezach plenerowych w Polsce i za granicą. Wyróżnia nas naturalność i autentyczność, wspaniałe stroje regionalne oraz interesujące programy oparte na żywiołowych tańcach, pięknych pieśniach i ciekawych zabawach pasterskich.

Kraków_1

 

zub 2

Do najważniejszych sukcesów zespołu można zaliczyć I miejsce grupy kolędniczej „Betlejemcy” oraz nagrodę specjalną dla najmłodszej grupy kolędniczej „Do Sopecki” w Orawskim Przeglądzie Kolędniczym w Lipnicy Wielkiej, III miejsce na ogólnopolskim spotkaniu dziecięcych i młodzieżowych grup kolędniczych „Pastuszkowie Kolędowanie” w Podegrodziu.

maluchy

 

podegrodzie

 

Zespół po udziale w etapie rejonowym konkursu dla szkolnych zespołów regionalnych  organizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie "To, co u nas najpiękniejsze" jako jedyny zespół z naszego regionu został wytypowany do reprezentowania Orawy w gali finałowej tego przeglądu w Zakopanem.

Zakopane_1