Wolni od azbestu

Wolni Od AzbestuDnia 24 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie dla klas IV-VI z panią Pauliną i panem Grzegorzem z Gminy Szczucin, która jest liderem projektu „Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego” finansowanego przez Fundusz Szwajcarski.

Głównym tematem spotkania był AZBEST. Dowiedzieliśmy się, co to jest, dlaczego zagraża naszemu życiu, jakie wywołuje choroby, gdzie jest największe wysypisko w naszym województwie, gdzie na świecie jest największa kopalnia azbestu, jak go zniszczyć.

Azbest jest minerałem wydobywanym z ziemi w kopalniach. Wywołuje choroby, które można wykryć dopiero po 20-30 latach - raka płuc, raka krtani – ich objawy to uciążliwy kaszel. Największa, wciąż działająca kopalnia, jest w Kanadzie. W Polsce w roku 1998 zakazano produkcji i sprowadzania azbestu. Na całkowite pozbycie się azbestu z Polski Szwajcarzy dali nam czas do 2032 roku. Dali też pieniądze, które przeznaczają na zdjęcie, wywóz i zakup nowego dachu. W naszej gminie także działa ten projekt.

Uczniowie aktywnie brali udział w spotkaniu, chętnie odpowiadaniu na pytania, za każde zgłoszenie się otrzymywali nagrody. Na koniec spotkania był specjalny konkurs dla wylosowanych przedstawicieli klas. Było o co walczyć - w nagrodę drużyna, która zajęła pierwsze miejsce, otrzymała plecaki oraz zestaw gadżetów.

Spotkanie nam się podobało - mogliśmy dowiedzieć się mnóstwa rzeczy i świetnie się bawić.

Justyna Krzyś kl. VI