Kopciuszek

DSC02971

W dniu 16 listopada 2016r. w naszej szkole, w ramach realizowanych programów „Czytające szkoły” i „Czytające przedszkola”, odbyło się przedstawienie pt. „Kopciuszek”.

Gdy już wszyscy zebrali się w Domu Ludowym i rozsunęła się kurtyna, ukazała nam się scena, w której macocha (Joanna   Klapisz) i jej dwie córki (Gabriela Kidoń i Anna Lichosyt) siedzą przy stole i oglądają biżuterię, a Kopciuszek (Oliwia Kowalczyk) siedzi samotnie w kącie i myje naczynia. Potem nastąpił ciąg wydarzeń: macocha i córki wybierają się na bal, Kopciuszka odwiedza wróżka (Zuzanna Marcinek) i wysyła pięknie ubraną sierotę do zamku. Na balu ochmistrz (Filip Baniowski) przedstawia damy które przybyły na bal… ale co to?- jakaś nieznana, lecz piękna dziewczyna pojawia się w sali balowej. Książę (Łukasz Rzepiszczak) niemal natychmiast zakochuje się w nieznajomej, a macocha i jej córki są oburzone. Wszyscy zachwycają się nieznaną dziewczyną. Lecz gdy wybija północ, piękna nieznajoma pośpiesznie opuszcza zamek. Narrator (Aleksandra Marcinek) zdradza nam tożsamość dziewczyny, którą jest Kopciuszek. Tak, ta biedna sierotka wybrała się na bal! Wydaje się, że zaginął jakikolwiek ślad po nieznajomej, lecz na schodach ochmistrz i dworzanie znajdują złoty pantofelek, który, niewątpliwie, należy do pięknej dziewczyny! Na zamku trwają gorączkowe poszukiwania: kim jest nieznajoma? Czy jest biedna, czy bogata? Jak jej na imię? Ochmistrz, Herold (Wiktor Lach) i strażnik (Maciej Wojdyła) wyruszają na poszukiwania wybranki księcia. W końcu docierają do domu macochy. Jej córki wpychają na stopy pantofelek z całej siły, ale nic to nie daje. Królewscy posłańcy już zamierzają opuścić ten dom, lecz nagle zatrzymują się przy kuchni. Macocha czym prędzej podbiega do posłańców, lecz oni upierają się, aby wejść do kuchni. W końcu macocha daje za wygraną. W kuchni znajdują domową służkę, czyli Kopciuszka. Kopciuszek niechętnie przymierza bucik i… okazuje się że pasuje idealnie! Macocha i córki nie dowierzają! Ona?! Ona pracuje w kuchni całe dnie! Jak to możliwe że zostanie żoną księcia?! Kopciuszek wraz z dworzanami szybko opuszczają dom macochy. Szczęśliwy książę wita swą przyszłą żonę i już planuje wesele. Niedługo po tym książę spełnia swoje marzenie i bierze ślub z Kopciuszkiem. Kopciuszek obiecuje córkom macochy, że uczyni z nich królewskie ochmistrzynie. I tak zakończyło się przedstawienie, które będziemy długo wspominać. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego, które może pojawić się już niedługo.

Przedstawienie przygotowały panie Barbara Omylak i Anna Karlak.

Zuzanna Marcinek, uczennica klasy III