DSC0296014 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Święto Niepodległości. Uroczystą akademię upamiętniającą 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowała klasa VI pod kierunkiem pań: Haliny Matery i Barbary Omylak. Oprawę muzyczną uświetniającą uroczystość zapewnił pan Mirosław Smoleń.

Na trzeciej lekcji wszyscy uczniowie ubrani na galowo zeszli do Domu Ludowego, gdzie w obecności sztandaru szkoły odśpiewano hymn narodowy rozpoczynający uroczystość. Następnie przez recytację wierszy patriotycznych i śpiew pieśni legionowych oddaliśmy hołd żołnierzom, którzy przed prawie stu laty wywalczyli Polsce wolność. Jeden z uczniów deklamował słowa wiersza:

"Dzisiaj wielka jest rocznica - Jedenasty Listopada

Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa.

Im to bowiem zawdzięczamy wolność - polską mowę w szkole.

To, że tylko z ksiąg historii poznajemy dziś niewolę."

Wielką radość sprawiło nam śpiewanie znanych pieśni legionowych, które pokazują zwykły żołnierski los, ale też niosą ogromny ładunek patriotyzmu:

"Legiony to żołnierska nuta, Legiony to ofiarny stos,

Legiony to żołnierska buta, Legiony to ofiarny stos!"

Akademia wzbogaciła naszą wiedzę o Polsce, uświadomiła nam, że być Polakiem to duma i odpowiedzialność. Jeden z recytatorów wypowiedział ważną prawdę: "Nie wolno zapominać o dawnych wydarzeniach, gdyż historia to nasze korzenie, tradycja... . Bez tego, co było kiedyś, nie bylibyśmy dziś tacy, jacy jesteśmy." Na zakończenie programu artystycznego wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę:

"Kocham Cię, Polsko!

Za to, że wiosną wciąż mnie zachwycasz,

Że jak nie upał, no to śnieżyca,

Za to, że z Tobą czuję się swojsko, ja tak po prostu kocham Cię, Polsko!

Za blask choinki i za kolędy, za wielkie czyny, za nasze błędy,

Za dziury w drogach, w rosole oka

Za wawelskiego, rzecz jasna smoka..."

Myślę, że akademia się podobała, bo otrzymaliśmy podziękowania od Pani Dyrektor i gromkie brawa od widzów. Dziękujemy!

Olimpia Scechura klasa VI