Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Warsztaty pszczelarskie

Kategoria:

DSC02766Dnia, 3 października 2016 r. do naszej szkoły przyjechał mistrz pszczelarstwa pan Aleksander Rębacz. Nasza sala lekcyjna zamieniła się we wspaniałą łąkę pełną kwiatów i uli. Na jej tle zobaczyliśmy prowadzącego warsztaty - pszczelarza oraz kilka znanych bajkowych postaci – Kubusia Puchatka, Pszczółkę Maję itp.

Na początku spotkania pan pokazał nam różne ule i opowiedział jak wyglądają wewnątrz. Okazało się, że pszczoły mają kuchnię, szpital oraz szkołę. W szkole małe pszczoły uczą się zbierać nektar z kwiatów, a następnie robią z niego miód. W szpitalu królowa pszczół składa jaja, z których później „wykluwają się” małe pszczoły. W kuchni natomiast pszczoły składują miód. Potem dowiedzieliśmy się jacy intruzi czyhają na pszczoły. Są to różne ptaki, myszy oraz niedźwiedzie. Aby chronić ul, to właśnie „dziewczyny-pszczoły” stoją na straży, ponieważ mają żądło, a „chłopcy-pszczoły” go nie posiadają. Są jednak przydatni. To oni schładzają – wachlują skrzydełkami pszczoły robotnice. Następnie pan pszczelarz poczęstował nas „cukierkami” zrobionymi przez pszczółki z nektaru kwiatowego. Niektóre były gorzkie, a niektóre dość słodkie. Potem poczęstowano nas wafelkiem z miodem – pyszności…mniam… Dowiedzieliśmy się także, że jedna pszczoła przez całe swoje życie, czyli pięć tygodni, zbiera tyle miodu, co jedna łyżeczka do herbaty. W pierwszym tygodniu swojego życia pszczoła sprząta ul, w drugim go remontuje,
w trzecim rozpoczyna naukę w pszczelej szkole, w czwartym ma już skrzydła i kończy naukę oraz opiekuje się mniejszymi pszczołami, w piątym tygodniu zbiera nektar i wykonuje najważniejszą pracę w swoim życiu - opiekuje się królową pszczół. Mieliśmy także okazję zobaczyć żywe pszczoły (na czele z królową) w specjalnym szklanym ulu. Potem dostaliśmy miodek, pałeczkę do nakładania miodu oraz wosk pszczeli, z którego później zrobiliśmy świeczki. Na sam koniec spotkania dostaliśmy certyfikaty.

Pan Aleksander poprzez warsztaty bardzo przybliżył nam życie pszczół, pomógł przełamać barierę lęku przed ukąszeniem
i uświadomił, jak wielką odgrywają one rolę w naszym codziennym życiu.

Dziękujemy…

uczniowie klasy III

Dziękujemy również Pani R. Martyniak ze Stowarzyszenia Rozwoju Orawy za organizację warsztatów.

DSC02777