Spotkanie z policjantami

DSC02779W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci.

W ramach edukacji w tym kierunku, 6 października 2016 roku uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z policjantami: dzielnicowym Gminy Lipnica Wielka, Panem st. asp. Janem Karlak oraz z dzielnicowym Jabłonki i Chyżnego, Panem asp. sztab. Dariuszem Krzystyniak.

Spotkania zostały podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych oraz starszych. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-IV. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych, bezpiecznym poruszaniu się podczas jazdy na rowerze. Uczniowie mogli zobaczyć na prezentacji multimedialnej różne niebezpieczne sytuacje na drodze i sposoby unikania ich. Gość zwrócił uwagę na bezpieczeństwo podczas podróżowania i zabawy. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Pan Jan Karlak przypomniał uczniom o właściwym zachowywaniu się w szkole i ważnych numerach alarmowych. Zwrócił również uwagę na bezpieczeństwo w Internecie, by być ostrożnym w kontaktowaniu się z innymi za pośrednictwem komunikatorów i unikaniu niebezpiecznych gier typu Pokemon Go.

Drugie spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas V-VI, które poprowadził pan Dariusz Krzystyniak. Tematem pogadanki była agresja wobec rówieśników i pracowników szkoły, bezpieczeństwo poruszania się na drodze w charakterze pieszego, rowerzysty oraz pasażera oraz zasady zachowania się obowiązujące w szkole i poza nią. Policjant poruszył także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Zapoznał uczniów z ważnymi zasadami korzystania z Internetu, dzięki którym mogą czuć się bezpiecznie.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią.

Agata Barszcz