Spotkanie autorskie z Panią Akiko Miwa

DSC0264212 września 2016 roku do naszej szkoły przyjechały panie z Japonii: Akiko Miwa, Toshiko Kaminajagi oraz Naomi Matsumura.

Naszych gości powitali: wójt Gminy Lipnica Wielka pan Bogusław Jazowski, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej pani Stanisława Kucek oraz pani dyrektor szkoły Elżbieta Mikłusiak.   Językiem polskim posługiwała się tylko Pani Akiko Miwa, która prowadziła z nami spotkanie. Mieszka ona na stałe w polskiej miejscowości Harklowa i prowadzi tam Pensjonat Akiko w Ariake – po japońsku przedświt. Panie Toshiko Kaminajagi oraz Naomi Matsumura przyjechały do Akiko z Japonii w odwiedziny.

O godzinie 12,00 zebraliśmy się w Sali regionalnej, aby bliżej poznać kulturę Japonii. Wbrew pozorom pani Akiko posługiwała się językiem polskim dość płynnie. Panie powitały nas jednak w języku japońskim (konichiwa =dzień dobry). Na początku spotkania mieliśmy okazję zobaczyć piękne tradycyjne japońskie stroje. Pani Akiko pozwoliła przymierzyć kimono jednej z naszych uczennic-Natalii, która świetnie się w nim prezentowała. Następnie pani Akiko pokazała nam, co robią japońskie dzieci w szkołach (przygotowywanie tuszu i japońskie pismo). Słuchaliśmy też japońskiej bajki, układaliśmy origami i nauczyliśmy się japońskiej piosenki o słoniu, która chyba wszystkim wpadła w ucho. „Łamaliśmy języki” śpiewając:         Zosan, zosan (słoniu, słoniu)

Ohanaga Nagainone (masz długi nos)

Soyo, Kaasanmo Nagainonyo (Tak, moja mama też ma długi nos)

Zosan, zosan (słoniu, słoniu)

Darega Sukinino (kogo kochasz?)

Anone Kaasanya Sukinanoyo (Powiem ci, kocham mamę).

W podziękowaniu za miłe spotkanie trzy uczennice naszej szkoły wręczyły paniom z Japonii kwiaty. Wizyta wywarła na mnie ogromne wrażenie. Chciałabym kiedyś odwiedzić Japonię albo przynajmniej pensjonat Akiko w Harklowej.

Zuzanna Marcinek, uczennica klasy III