Ratujemy i Uczymy Ratować

DSC02425W ciągu miesiąca maja na zajęciach wychowania fizycznego w klasach 0-VI nauczyciele: Krystyna Kuliga, Anna Karlak, Andrzej Buroń oraz Tomasz Kramarz, przeprowadzili warsztaty z zakresu pierwszej pomocy.

W czasie warsztatów improwizujących scenki ratownicze postępowaliśmy według przyjętego schematu. Najpierw zadbaliśmy o bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego, następnie sprawdzaliśmy przytomność poszkodowanego, później wzywaliśmy pomoc, kolejnym krokiem było sprawdzenie oddechu - jeśli występował układaliśmy poszkodowanego w pozycji bocznej, jeśli nie - przystępowaliśmy do resuscytacji.

Każdy ćwiczył ułożenie boczne oraz wdechy i uciski ratownicze, do czego służył nam fantom, który nazwaliśmy „Ania”.

Z tej lekcji wyniosłam podstawy pierwszej pomocy, które mogą mi się przydać w życiu codziennym, a na pewno w chwili zagrożenia czyjegoś zdrowia bądź życia. Wiem też, że nie wolno panikować, bo to może tylko zaszkodzić, a warsztaty przekonały mnie, że każdy zachowując zimną krew może pomóc.

Julia Brząkała, klasa trzecia