O regionalizmie w oddziałach przedszkolnych

20160414_121056[1]W czwartek 13 kwietnia w ramach realizacji tematu tygodniowego „Polska-moja ojczyzna” w oddziałach przedszkolnych odbyło się spotkanie z panią Karoliną Kowalczyk -etnologiem i znawcą kultury orawskiej. Celem spotkania było kształtowanie u dzieci postaw szacunku do  tradycji naszego regionu, a także rozbudzanie zainteresowania kulturą orawską.

Pani Karolina opowiedziała dzieciom o kulturze i strojach orawskich, a następnie zaprosiła wszystkich do wspólnych zabaw takich, w które bawili się nasi rodzice i dziadkowie. Prócz zabaw „Gąski, gąski do domu”, „Talorek” czy „Bąk”, dzieci uczyły się jednego z tańców orawskich. Na zakończenie każdy zerówiak otrzymał mały upominek w postaci pięknej widokówki, a miłe spotkanie uwieczniono wspólnym zdjęciem.

Regionalizm wyzwala prawdziwe umiłowanie własnej okolicy, zainteresowanie jej tradycją, kulturą, przeszłością, troską o teraźniejszość i przyszłość. W procesie edukacji posiada ogromne znaczenie dydaktyczno – wychowawcze, kulturotwórcze. Ważne jest, aby kształtowanie tych pojęć rozpocząć już od najmłodszych lat, kiedy to dziecko szczególnie jest podatne na wychowawcze oddziaływanie.

Lucyna Fitak, Anna Karlak

20160414_112800[1]