Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Koncert poświęcony pamięci Józefiny i Emila Mików

Kategoria:

406656939 872047721372843 3643729531662327131 n„Słysym Twojom, Emilu, śpiywke…”                                                                                                             28 listopada br. odbył sie koncert poświecony pamięci Patronów naszej szkoły – Józefiny i Emila Mików. Muzykalny lipnicki organista i nauczyciel zauważał z niepokojem, że ludowe pieśni i melodie z czasem stawały się niknącym echem, schodziły bezpowrotnie z pól i lasów, wraz z odchodzeniem kolejnych pokoleń znikały z wiejskiego krajobrazu.

Emil Mika spisał wiele tekstów i melodii pieśni ludowych, zaś Józefina  w swoich pracach ukazała obyczaje i obrzędy ludowe, takie jak wesele orawskie czy skubarki. Koncert pieśni i wierszy to hołd oddany Patronom naszej szkoły, podziękowanie za dziedzictwo kultury, które przechowali i zapisali dla następnych pokoleń. W koncercie wystąpili recytatorzy, grupa śpiewająca pieśni ludowe oraz uczniowie grający na różnych instrumentach. Nasi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami widowni oraz  podziękowaniem pani dyrektor Edyty Mikłusiak.