Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Spektakl profilaktyczny

Kategoria:

403396268 1747420042426695 6856624064731091378 nPod koniec grudnia gościliśmy w naszej szkole Teatr Edukacyjny, który przygotował dla naszych uczniów spotkanie artystyczne dotyczące problemu cyberprzemocy zatytułowane: „Czym jest cyberprzemoc i jak jej unikać? Lekcja odpowiedzialnego korzystania z Internetu”. Występy zaprezentowane zostały w trzech odmiennych formach – odpowiednio dla klas 1-3, 4-6 oraz 7-8.

Spotkanie dla naszych najmłodszych odbiorców rozpoczęło się scenkami ukazującymi współczesną cyfrową rzeczywistość. Dzięki nim w sposób przystępny dzieci zostały wprowadzone w problematykę cyberprzemocy. Elementy muzyczne oraz ruchowe, pojawiające się w trakcie występu, ułatwiły zaangażowanie uczniów do wspólnej zabawy, poprzez którą prezentowane treści stały się lepiej przyswajane. Istotną częścią spotkania edukacyjnego były krótkie historie prezentowane przez występujących, a mające na celu zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. To także przypomnienie najważniejszych zasad umożliwiających bezpieczne korzystanie z sieci.

Dla uczniów ze starszych klas przedstawione scenki ukazywały konsekwencje problematycznego korzystania z Internetu. Prezentowane treści prowokowały uczniów do komentowania, podjęcia dyskusji, przemyśleń. Ponadto omówione zostały niepokojące zjawiska, do których bez wątpienia należą cyberagresja, stalking, szkodliwe grupy online, scam, patostreaming czy happy slapping. Kierując się wynikami najnowszych badań dotyczących zjawiska cyberprzemocy, zaprezentowane zostały także przykłady przeciwdziałania temu zjawisku.