Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

232 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 maja

Kategoria:

342843712 771935364545424 8881182140561543768 nW dniu 5 maja 2023 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 232 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klasy szóstej pod kierunkiem pani Haliny Matery i pani Jadwigi Oskwarek przygotowali inscenizację, śpiew przygotowała pani Katarzyna Wontorczyk z uczniami klasy piątej, natomiast uczniowie klasy trzeciej „a” wraz z panią Barbarą Omylak przedstawili taniec z szarfami.

Akademia rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie obejrzeliśmy scenkę, w której biorący udział uczniowie przybliżyli społeczności szkolnej okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, oraz jej wielkie znaczenie dla naszej tożsamości narodowej. Oglądający przedstawienie mieli okazję poznać bądź sobie przypomnieć sylwetki wielkich Polaków, którzy przyczynili się do uchwalenia konstytucji. W trakcie trwania przedstawienia śpiewano pieśni patriotyczne upamiętniające wydarzenia majowe z roku 1791. Na koniec akademii wystąpiły uczennice klasy trzeciej „a” z pięknym tańcem na bazie wzruszającej pieśni, który zakończył się utworzeniem naszej flagi narodowej.

Co roku świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, gdyż była ona jak na swoje czasy niezwykle nowoczesnym i postępowym aktem prawnym. Wprowadzała wiele potrzebnych reform, koniecznych do dalszego funkcjonowania naszego państwa. Mimo, że obowiązywała bardzo krótko, jest uważana za wielkie dzieło i upamiętniana co roku poprzez jedno z najważniejszych polskich świąt narodowych.                                                                            
                                                                                                                                                     Halina Matera