Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

"Nocny Bieg Mików"

Kategoria:

342886276 1041545273474676 8669621627050299428 n

Marsz poświęcony jest pamięci Józefiny i Emila Mików, wielkich Orawian, którzy są Patronami naszej szkoły – Szkoły Podstawowej nr 2 w  Lipnicy Wielkiej. 3 maja 2023 rok to 82. rocznica aresztowania Józefiny i Emila przez Gestapo. Nie mogło zabraknąć delegacji z naszej szkoły na tym wydarzeniu.

 

Główne cele tego przedsięwzięcia to przede wszystkim upamiętnienie rocznicy aresztowania Józefiny i Emila, propagowanie zdrowego stylu życia, wychowanie patriotyczne i integracja różnych grup społecznych.

Przedstawiciele naszej szkoły wyruszyli już o 19.30 z Polany Stańcowej w Przywarówce przemierzając w pełni trasę: Polana Stańcowa – Drogą Powiatową – Drogą Wojewódzką na Bobrów w Murowanicy – Marysina Polana. To około 18 km! Pozostali dołączyli w połowie drogi, w miejscu, gdzie nasza szkoła przejmowała flagę. Na Marysiną Polanę dotarliśmy tuż przed północą. Polanę oświetlała ogromna watra. Wysłuchaliśmy gry na rogu i uroczyście odśpiewaliśmy „Orawę”. Następnie mieliśmy okazję posilić się przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich grochówką, grillowaną kiełbaską i ciepłą herbatą. Na zakończenie Marszu Wójt Gminy Mateusz Lichosyt podziękował wszystkim uczestnikom wręczając delegacjom dyplomy, a dla osób, które przeszły całą trasę – upominek. Przy świetle latarek wróciliśmy na drogę główną, skąd autokar dowiózł nas w pobliże naszych domów.

Dziękujemy naszej społeczności szkolnej za udział w marszu. Gratulacje dla najbardziej wytrwałych. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej!!!

                                                                                                                                                                    (B. O.)