Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Pokaz historyczny "Wrzesień 39"

Kategoria:

329771589 743527503964594 2498090249163579588 nW dniu 23 lutego 2022 roku w naszej szkole odbył się pokaz historyczny, której tematem był „Wrzesień 39” czyli losy Polski i Polaków na początku II wojny światowej.
         

W pokazie wzięli udział uczniowie klas IV – VIII naszej szkoły. Panowie z grupy artystyczno – rekonstrukcyjnej, w bardzo przystępny i niezwykle interesujący sposób przedstawili sytuację międzynarodową Drugiej Rzeczypospolitej, wydarzenia kampanii wrześniowej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim. Wybrani uczniowie mieli okazję wziąć udział w rekonstrukcji wydarzeń, przedstawiając krótkie scenki, ubrać mundur wojskowy szeregowca i podoficera oraz ekwipunek i wyposażenie polskiego żołnierza. Uczennice zostały ubrane i wyposażone w sprzęt radiotelegrafistek oraz sanitariuszek. Najbardziej jednak uczniom podobała się możliwość oglądnięcia replik broni używanych przez żołnierzy we wrześniu 1939 roku.

          Żywa lekcja historii nie tylko dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń, ale też była oryginalną formą przekazania wiedzy o kampanii wrześniowej a dla niektórych powtórką poznanych już wiadomości na lekcjach historii.

                                                                                                                    Halina Matera