Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Boże Nardzodzenie

Kategoria:

320778483 3411877872357671 3688801328309984455 nk„Święta Bożego Narodzenia to czas otuchy i nadziei. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i siłę człowieka.”                                                                                                            Magię Świąt Bożego Narodzenia mogliśmy odczuć 22 grudnia 2022 roku, kiedy to odbyło się Misterium Bożonarodzeniowe i tradycyjna Wigilia.

Tegoroczne spotkanie bożonarodzeniowe poprzedzone wystąpieniem Pani Dyrektor Edyty Mikłusiak, która powitała zebranych gości i całą społeczność szkolną, a także złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się świąt, rozpoczęto częścią refleksyjną pt.: „Do Betlejem nie jest tak daleko…”. Przy dźwiękach spokojnej, wprowadzającej kontemplacyjny nastrój muzyki, pojawiały się z wolna osoby: chłopiec, matka, tata, dziecko, nastolatka, które z nostalgią w głosie mówiły o swoich niespełnionych pragnieniach, tęsknotach i oczekiwaniach. Wówczas na scenę wkraczał Mały Jezus, który wielokrotnie przypominał zebranym, że szuka miejsca w ludzkich sercach oraz Maryja dodająca otuchy i mówiąca, że do Betlejem nie jest tak daleko.

 

W dzisiejszym świecie pełnym pośpiechu i koncentracji na wartościach materialnych, warto choć na chwilę zatrzymać się, dostrzec i docenić, to, co w życiu najcenniejsze i ponadczasowe. Są nimi wartości uniwersalne, takie jak: miłość, dobroć, rodzina, bliskość drugiego człowieka. Warto zatrzymać się i pozwolić, aby Jezus Chrystus narodził się w naszych sercach. Warto dostrzec prawdziwy sens nadchodzących świąt.                         W rolę Maryi, małego Jezusa i pozostałych bohaterów przedstawienia wcielili się uczniowie klasy ósmej i siódmej.

Druga część spotkania wigilijnego poświęcona była tradycjom i zwyczajom bożonarodzeniowym, które mają swój pełny wymiar i sens, tylko wówczas, gdy opiewają narodziny Bożej Dzieciny.

Uczniowie klasy siódmej z dużym artyzmem zaprezentowali tradycje świąteczne przy dźwiękach instrumentów i śpiewie polskich kolęd.

Program artystyczny, który cieszył się dużym uznaniem widzów, przygotowany został pod kierunkiem pani Beaty Masteli i pani Bogusławy Hetmańskiej.

Kulminacyjnym punktem tego świątecznego dnia były Wigilie Klasowe, podczas których łamano się opłatkiem, składano sobie życzenia pomyślności, śpiewano kolędy i spożywano tradycyjne potrawy wigilijne.

mgr Beata Agata Mastela

{galler}zdjecia/2022_2023/BozeNarodzenie{/gallery}