Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Husaria - żywa lekcja historii.

Kategoria:

318150281 661237099120574 2378372990894643726 n7 grudnia 2022 roku w naszej szkole odbyła się coroczna żywa lekcja historii, której tematem były dzieje naszego kraju w czasach apogeum świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów.


            W lekcji wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły. Panowie w przystępny i niezwykle interesujący sposób przedstawili sarmackie obyczaje, warunki życia przedstawicieli różnych stanów i opowiedzieli o najwspanialszej formacji bojowej tamtych czasów - husarii. Chętni uczestnicy mieli okazję ubrać strój sarmacki, a nawet zbroję husarską. Uczniowie przyjrzeli się także sylwetkom i dokonaniom najważniejszych bohaterów z XVI i XVII wieku: królom Stefanowi Batoremu i Janowi III Sobieskiemu oraz hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu. Na koniec przeprowadzony został konkurs, w którym uczniowie mieli szansę zdobyć pamiątkowe monety. Następnie jeden z panów oddał wystrzał z pistoletu skałkowego.
            Żywa lekcja historii nie tylko dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń, ale też była oryginalną formą powtórki wiadomości poznanych na lekcjach historii i poszerzenia swojej wiedzy o wiele zaskakujących faktów na temat epoki sarmatyzmu.                                                                                                                                                                                                                             

                                                                                                                                           Wojciech Rzepiszczak, kl. VIII