Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

„W nas wzór musi powstać”

Kategoria:

       316117238 651150406795910 6008575373475083384 nJózefina Machay – Mikowa i Emil Mika to zasłużeni działacze społeczni i niepodległościowi. Polacy i Orawianie, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli ofiarę najwyższą - ofiarę ze swojego życia. Mówiąc o ich zasługach, wypełniamy testament Mików zawarty w słowach młodej Józefy Machayówny: „Gromadź w sobie wszystko, co dobre, co szlachetne, co z prawdy zrodzone i z miłości, bo to buduje naszą przyszłość. W nas wzór musi powstać!”

       Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefiny i Emila Mików w listopadowy poranek uczcili swoich Patronów słowem, pieśnią i muzyką. Koncert rozpoczęła młoda skrzypaczka Magdalena Ziemba, intonując melodię „Roty”, następnie Justyna Wojtusiak wygłosiła wzruszającą gawędę pt. „Józefinka” R. Kowalczyka. Usłyszeliśmy wiersze: „Co mnie tak dzierzy przy tobie Orawo”, „Imiennikowi” E. Kowalczyka, „Królowo Orawy” K. Kowalczyk i R. Kowalczyka, przeplatane patriotycznymi melodiami granymi przez uczniów na instrumentach oraz śpiewem chóralnym i solowym. Akcentami puentującymi spektakl były wiersz „Na Salwatorze” autorstwa K. Kowalczyk i R. Kowalczyka. oraz odśpiewana na stojąco „Rota” – pieśń będąca symbolem niepodległościowych dążeń Polaków pod zaborami. Wykorzystano teksty z publikacji pt.: „Notes Mików” pod redakcją R. Kowalczyka i K. Kowalczyk. Instrumentaliści: Kacper Janowiak- akordeon, Magdalena Ziemba – skrzypce, solistki: Dominika Karlak i Maja Warzeszak, recytatorzy: Paulina Dziubek, Maja Joniak, Ewelina Krzyś, Oliwia Lichosyt – Ogrodny. Chór wykonujący pieśni patriotyczne tworzą uczennice klasy VI.

         Występujący w spektaklu uczniowie bardzo się zaangażowali i pięknie zaprezentowali swoje talenty. Zasłużenie otrzymali gratulacje od pani dyrektor Edyty Mikłusiak oraz ogromne brawa od kolegów i koleżanek.

Uczniów przygotowały: Katarzyna Wontorczyk i Anna Cymerman