Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Kolumbowie

Kategoria:

166662073070517 października 2022 roku uczniowie klasy VIII wzięli udział w wycieczce do Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce, gdzie obejrzeli spektakl pt. Kolumbowie, w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.

Inscenizacja luźno związana z powieścią Romana Bratnego opowiadała o tragicznych losach czwórki przyjaciół, których lata młodości przypadły na krwawe i okrutne czasy II wojny światowej. Sztuka pokazała uczniom, że młodzież wówczas żyjąca nie różniła się znacznie od dzisiejszej. Kiedy jednak nadszedł czas wojennej próby, młodzi nie zawahali się i chwycili za broń. Wielu z nich przypłaciło to życiem, składając je na ołtarzu Ojczyzny.

            Wspaniała gra aktorska pozwoliła nam przenieść się do realiów pogranicza międzywojennej sielanki oraz późniejszej okupacji. Szczególnie do serc trafiły ostatnie słowa aktorów, w których zachęcali młodzież XXI w. do pamięci o bohaterach narodowych. Z dumą możemy stwierdzić, że spełniamy ten obowiązek, angażując się w liczne akcje upamiętniające patronów naszej szkoły i inne zasłużone w walce o wolność i niepodległość osoby.

Wyjazd z pewnością można uznać za udany, a przede wszystkim wartościowy. Był on niezwykle cenną okazją do spojrzenia na II wojnę światową z perspektywy innej niż zazwyczaj – z perspektywy młodych, podobnych do nas ludzi.

Wojciech Rzepiszczak, kl. VIII

1666620730701