Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Podsumowanie innowacji polonistycznej „Piotr Borowy – Apostoł Orawy”

Kategoria:

W dniach 16.05.2022 – 20.06.2022 w naszej szkole prowadzona była innowacja polonistyczna pt. „Piotr Borowy – Apostoł Orawy”, której autorkami i realizatorkami były Anna Cymerman i Barbara Brenkus. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w nasze prace, szczególnie paniom Annie Karlak i Beacie Pakos za przygotowanie inscenizacji pt. „Legenda o źródełku Piotra Borowego” z uczniami oddziałów przedszkolnych.

 

W ramach innowacji przeprowadzono następujące działania:

  • Akademia na temat życia, działalności społecznej i patriotycznej oraz twórczości Piotra Borowego – scenariusz Anna Cymerman.
  • Prezentacja multimedialna: pokaz archiwalnych zdjęć na tle muzyki orawskiej.
  • Obejrzenie filmu fabularnego o Orawie i Piotrze Borowym.
  • Praca własna uczniów: tworzenie lapbooków o życiu, działalności społecznej i patriotycznej oraz twórczości Apostoła Orawy.
  • Inscenizacja: „Legenda o źródełku Piotra Borowego”, scenariusz B. Brenkus.
  • Wycieczka uczniów do źródełka Piotra Borowgo przy drodze Rabczyckiej.
  • Odwiedzenie grobu lipniczanina na przykościelnym cmentarzu i tablicy pamiątkowej umieszczonej na kościele parafialnym.

Cele innowacji zostały osiągnięte, w ramach ewaluacji przygotowano wystawę wykonanych przez uczniów lapbooków o życiu, działalności społecznej i patriotycznej Piotra Borowego, którą mogli obejrzeć wszyscy zainteresowani. Uczniowie wygłosili z pamięci utwór patriotyczny, dwie mowy oraz kilka „złotych myśli” Piotra Borowego. Prace uczniów były wzbogacone ciekawymi ilustracjami związanymi z życiem naszego bohatera. Powstały krzyżówki i zagadki o życiu poznawanej postaci. Na koniec uczestnicy innowacji redagowali własne refleksje zainspirowane utworami Apostoła Orawy, np.: „Nie należy cieszyć się z cudzych nieszczęść. Dobro zawsze do nas wróci, podobnie jak wyrządzone zło. Ludzie, którym udzieliliśmy wsparcia w ciężkiej sytuacji będą dążyć do tego, by się odwdzięczyć. Ci zaś, którym pomocy odmówimy lub wyśmialiśmy ich prośbę, zapamiętają nas jako ludzi pozbawionych empatii, fałszywych i samolubnych (…)”. Uczniowie wysnuli wniosek, że postać Piotra Borowego zasługuje na szacunek i pamięć. Słusznie zyskał on miano Apostoła Orawy jako człowiek szlachetny i prawy, Polak i katolik z wyboru, o którym dr Emil Kowalczyk napisał wzruszające poetyckie wspomnienie:

„Gazdo Pietrze, kielo razy ku Kapralowymu Brzyzku idym,

Widzym was krziz przy Rabcycki drodze, (…)

A Wase słowa: Sukojw sobie  prowdy, dobroci i piykna

Selesco se nieśmiało w przykościelnych lipach…”

Anna Cymerman,  Barbara Brenkus