Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Piotr Borowy – Apostoł Orawy

Kategoria:

Pragnienie uczczenia 90. rocznicy śmierci Piotra Borowego stało się przyczyną przeprowadzenia w naszej szkole innowacji polonistycznej pt.: „Piotr Borowy – Apostoł Orawy”. Z tej okazji odbyła się m.in. akademia poświęcona postaci wielkiego Orawianina – Piotra Borowego.

 

Uczniowie klas V, VI i VII zaprezentowali montaż słowno – muzyczny oraz scenkę przedstawiającą przemianę duchową młodego Piotra. Recytowano wiersze Emila Kowalczyka: liryk „Gazdo Pietrze”, utwory o pięknie Ziemi Orawskiej, ale także ginących zwykach. Piotr  Borowy na cześć umiłowanej Polski napisał hymn pochwalny: „Polsko, ze jeś katolicko, ty jeś słońce w biały dzień!”, a jego „Mowy”: „Jako to strzyga mlyko porobiyła”, „O piesku” również tchną patriotyzmem i troską o człowieka. Podkreślano uniwersalność i ponadczasowość twórczości Piotra Borowego, w tym jego złotych myśli, z których jedna brzmi: „Ludzie na charakter bardzo uwozajo.  Kogo widzo bez niego – na doł ocy spuscajo”.

          Pani dyrektor Edyta Mikłusiak pogratulowała uczniom udanego spektaklu, który wpisuje się w również w cykl działań poświeconych wielkim działaczom społecznym
i patriotycznym z Lipnicy Wielkiej, a podejmowanych przez naszą szkołę.

Anna Cymerman