Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Wycieczka przedszkolaków do skansenu

Kategoria:

Dnia 6 czerwca 2022 r. nasze grupy przedszkolne udały się, wraz z opiekunami, na wycieczkę do Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Celem wycieczki był udział w warsztatach edukacyjnych „Od ziarenka do bochenka”.

 

Zajęcia te odbyły się w dawnej orawskiej chałupie, do której dzieci dotarły piechotą. Idąc przez cały skansen przedszkolaki podziwiały dawne budynki i zagrody, bez wygód i wynalazków współczesności, wyposażone w sprzęty, których, na co dzień się już nie widuje. W trakcie zajęć dzieci zobaczyły jak młócono zboże cepami, czyszczono ziarno na przetakach, mielono je na żarnach, a następnie zarabiano ciasto i formowano moskole, które niegdyś piekło się na blasze. Przedszkolaki nauczyły się, więc jak przyrządzić najprostszy orawski posiłek i przekonały się, że nie jest to łatwe zadanie.  Uwieńczeniem ich pracy była degustacja własnoręcznie przygotowanych moskoli oraz skosztowanie prawdziwej kawy zbożowej.

Po przyjeździe do szkoły, dzieci z wielkim przejęciem opowiadały cały przebieg wycieczki. Niektóre pociechy przywiozły swoim rodzicom kawałek wypieczonego moskola. Była to naprawdę ciekawa lekcja historii, która na długo zostanie w naszej pamięci.

Anna Karlak

Beata Pakos