Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

„Od ziarenka do bochenka”

Kategoria:

16 maja 2022 r. uczniowie z klasy I byli na wycieczce w Muzeum Etnograficznym w Zubrzycy Górnej.

 

W programie oprócz zwiedzania muzeum mieli również zajęcia edukacyjne pt. „Od ziarenka do bochenka”. Dzieci uczestniczyły we wszystkich pracach związanych z powstawaniem chleba, począwszy od młócenia zboża „cepem”, mielenia ziaren pszenicy na „żarnach” aż do wyrabiania ciasta i pieczenia małych placków na blasze starego pieca. Uwieńczeniem tego wysiłku była wspaniała uczta przy stole. Dzieci smacznie degustowały placki, które popijały zbożową kawą.

Zajęcia te uświadomiły uczniom jak ciężko trzeba było kiedyś pracować, aby zapewnić swojej rodzinie pożywienie. Dowiedziały się również, że  w tych pracach uczestniczyły także małe dzieci, które musiały zapracować na kromkę chleba.

Wycieczka ta była wspaniałym, niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników.

Bogumiła Machajda