Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Konstytucja 3 Maja

Kategoria:

W czwartek 28 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klasy czwartej pod kierunkiem pani Haliny Matery i pani Jadwigi Oskwarek przybliżyli społeczności szkolnej to niezwykle ważne wydarzenie w historii Polski.

            Akademię rozpoczęło uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie na temat uchwalenia drugiej na świecie, a pierwszej w Europie konstytucji. Pięknie recytowane wiersze przeplatane były licznymi pieśniami patriotycznymi nawiązującymi do wydarzeń z 1791 roku. Uczniowie, mieli także kolejną okazję, by poznać sylwetki postaci mających niezwykle duży wkład w powstanie ustawy zasadniczej I Rzeczypospolitej, takich jak między innymi król Stanisław August Poniatowski, marszałek sejmu Stanisław Małachowski czy też Hugo Kołłątaj.
            Konstytucja 3 Maja była jak na swoje czasy niezwykle nowoczesnym i postępowym aktem prawnym. Wprowadziła wiele potrzebnych reform, koniecznych do dalszego funkcjonowania państwa. Mimo, że obowiązywała jedynie nieco ponad dwa lata po dziś dzień jej uchwalenie jest uważane za jedno z najważniejszych polskich świąt narodowych i istotny element dumy narodowej.
            Akademia dla uczniów była doskonałą okazją do powtórzenia wiadomości z lekcji historii. Czwartoklasiści wraz z przygotowującymi nauczycielami włożyli ogrom pracy w uczczenie niezwykle ważnej dla Polaków uroczystości.

Wojciech Rzepiszczak