Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

„Zmartwychwstał Pan i żyje dziś…” –Wielkanoc 2022

Kategoria:

wielkanoc3Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych skupiała się wokół tradycji i symboli Wielkiego Postu oraz Świąt Wielkanocnych.

 Obchodzimy je bowiem wtedy, gdy ze snu budzi się przyroda, a rano w Wielką Niedzielę radośnie biją dzwony i obwieszczają światu, że Pan Zmartwychwstał. Uczniowie w spektaklu nawiązali do dawnej tradycji  obnoszenia gara z żurem, który był głównym daniem przez cały okres postu. Bazie połykano, aby nie cierpieć na ból głowy i gardła. W Wielki Czwartek warto było wejść do lodowatego strumienia lub źródła w celu zapewnienia sobie zdrowia i urody. Wielki Piątek to czas adoracji krzyża świętego, a Wielka Sobota – adoracji ciała Chrystusa złożonego w grobie i święcenia pokarmów na świąteczny stół. Warto wspomnieć, że zwyczaj przygotowywania Bożego Grobu jest bardzo stary i kiedyś był znany w całym kościele, a obecnie pielęgnowany jest tylko w Polsce. Najważniejszy symbolem wielkanocnym pozostaje jajko – źródło życiodajnej siły, to właśnie „z pisanki wyklują się świąteczne życzenia” zdrowia i szczęścia dla całej rodziny. Czas na dzielenie się święconym jajkiem i życzenia następował w Wielką Niedzielę. Części narracyjne były przeplatane pieśniami i wierszami o zmartwychwstaniu: „Chrystus zmartwychwstał, chodźmy więc do Niego – on nas swą mocą wybawi od złego. Otwórzmy serca, niech swa cudna ręką sypie w nie łaski, co okrutną męka dla nas wybłagał. I z ptaków śpiewaniem z wiosną się cieszmy Boga zmartwychwstaniem!” W trakcie spektaklu prezentowano zebranym przepiękne ręcznie robione palmy oraz malowanie pisanek. Uczniowie przygotowali koszyczek pełen świątecznych potraw. Akcentem kończącym uroczysty apel było przypomnienie obyczaju zwanego śmigusem – dyngusem, a uczniowie prezentujący obrzędy wielkanocne polali wszystkich symbolicznie wodą, co wywołało dużo śmiechu i radości, wprawiło w świąteczny nastrój. Uczniowie złożyli serdeczne życzenia świąteczne Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom. Pani Dyrektor podziękowała artystom za przygotowanie ciekawego i wartościowego programu oraz życzyła wszystkim Wesołego Alleluja!

W wielkanocnym programie wystąpili uczniowie klasy VI: Andrzej Dunaj, Paulina Gąbarczyk, Zuzanna Kabat, Bartosz Kowalczyk i Bartłomiej Łyś oraz VII: Ewelina Krzyś, Wojciech Rzepiszczak i Justyna Wojtusiak. Oprawę muzyczna przygotował uczeń kl. VIII Łukasz Rzepiszczak.

Anna Cymerman

wielkanoc