Próbna ewakuacja

25 listopada w naszej szkole została przeprowadzona próbna ewakuacja, którą poprzedziło krótkie wystąpienie pana Bronisława Kowalczyka – reprezentanta Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnicy Wielkiej.

W trakcie spotkania dzieci poznały roboczy strój strażaka oraz słuchały z zaciekawieniem szczegółów o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażaka. Dowiedziały się, że ich praca nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na walce ze skutkami klęsk żywiołowych oraz pracy w innych miejscach stanowiących zagrożenie. Strażacy codziennie starają się, by w sytuacji zagrożenia każdy otrzymał niezbędną pomoc i wsparcie. W codziennej pracy strażaka ważnym elementem są samochody i inny sprzęt ratowniczy. Każdego dnia strażacy dbają o to, by sprzęt był w pełnej gotowości do działań. Podczas spotkania pan Bronisław opowiedział także o bezpieczeństwie pożarowym w domu. Opowiadał o różnych akcjach w jakich brał udział. Cenną wskazówką była informacja, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób oraz w jaki sposób przewidywać i unikać zagrożeń.

Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci utrwaliły sobie numer alarmowy do straży pożarnej i sytuacje, kiedy powinny go używać. Zaraz po tym zabrzmiał długi dzwonek, był to sygnał do praktycznego przećwiczenia sprawnej ewakuacji w przypadku zagrożenia. Ćwiczenia przebiegły pomyślnie, wszyscy uratowani.