Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Bochnia

Kategoria:

DSC0162924 listopada klasy: II, III i część IV wyjechały na wycieczkę do kopalni soli w Bochni. Tam wzięliśmy udział w programie edukacyjnym „Królestwo Skarbnika”.

            Najpierw zjechaliśmy windą 212 m pod ziemię. Winda jechała bardzo szybko. Zaraz potem pani przewodniczka zaprosiła nas na przejażdżkę podziemną kolejką. Kiedy dojechaliśmy na miejsce podzielono nas na 3 mniejsze grupy, każda grupa poszła z innym przewodnikiem. Nas oprowadzała pani Danusia. Pokazała nam piękne rzeźby z soli, stajnię w której odpoczywały konie pracujące w kopalni, kierat napędzany końmi służący do wyciągania trzy- tonowych bałwanów soli, podziemną kaplicę oraz kalafiora solnego. Pani przewodnik mówiła, że legenda głosi, iż skraplające się z niego słone krople to łzy Skarbnika, który płacze nad ciężką dolą górników pracujących w kopalni. Ponoć ogromne znaczenie ma miejsce na które padnie owa łza. Jeśli na głowę – to tej osobie wróży mądrość, na rękę – bogactwo, na plecy – garba od ciężkiej pracy. Dowiedzieliśmy się też, że kopalnia funkcjonuje od 1248 roku. Zwiedzanie kopalni uatrakcyjniały nam różne efekty interaktywne.

Następnie pokonaliśmy 326 schodów i trafiliśmy do największej z komór o nazwie Ważyn, gdzie znajduje się restauracja Ważynek, sklep z pamiątkami, boisko sportowe oraz plac zabaw. Tam mogliśmy coś zjeść i pobawić się. Następnie malowaliśmy rysunki dla Skarbnika, a zaraz potem poszliśmy na spotkanie z nim. Duch kopalni zaprezentował nam narzędzia, których używało się w kopalni oraz obdarował nas małymi woreczkami soli, a my w podzięce daliśmy mu namalowane rysunki oraz powiedzieliśmy wierszyk, którego nauczyliśmy się w czasie zwiedzania kopalni:

Jestem sobie górniczek.

Kopię w kopalni chodniczek.

Kopię sól białą i na plecach wynoszę ją całą.

Na głowie mama czapeczkę, a w ręku lampeczkę.

Kopię sól stuk, stuk, stuk, każdy mówi żem ja zuch.

Zaraz potem wróciliśmy autobusem do domu.

Spędziliśmy pod ziemią niezapomniane chwile, mamy nadzieję, że kiedyś tam jeszcze wrócimy.

Uczniowie klasy III: Julia Magiera,

                                                                          Nadia Wontorczyk,

                                 Arkadiusz Mastela

DSC01619