Zagrożenia w sieci

19 listopada gościliśmy przedstawicieli policji, którzy podjęli temat zagrożeń w sieci.

Pan dzielnicowy Dariusz Krzystyniak zaprezentował dzieciom kilka kreskówek z serii „Owce w sieci”, które nawiązywały do klasycznej opowieści walki dobra ze złem. Występowały w nich postacie archetypowe: mądry Baca, naiwny Jasiek, dzielny Gajowy, niewinne owce i barany oraz złe wilki. Kreskówki odwoływały się do motywów ludowych – akcja rozgrywała się w szałasie na hali, bohaterowie przytaczali tradycyjne porzekadła, posługując się gwarą. Opowieści odzwierciedlały jednak współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową, obecny styl życia. Zakończenie każdej bajki zawierało morał, mówiący jak uniknąć zagrożeń.

Na zakończenie seansu pan posterunkowy podsumował zaprezentowaną w filmikach problematykę. Jeszcze raz odniósł się do takich problemów jak; zamieszczanie prywatnych zdjęć na portalach społecznościowych, podawaniu informacji na swój temat, nawiązywaniu internetowych przyjaźni, podkreślając że zamieszczone informacje w sieci można odtworzyć po wielu, wielu latach i to co dziś może wydawać się zabawne kiedyś może nam zaszkodzić.

Mamy nadzieję, że ta wizyta uświadomiła uczniom, jak wiele niebezpieczeństw może je spotkać, gdy nieumiejętnie korzystają z sieci internetowej.