Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Gustaw i jego historia

Kategoria:

jaselkaW dniu 10.01.2021 roku, w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt.,,Gustaw i jego historia", które przygotowała schola Adonai z Przywarówki. Opiekunem grupy jest ks.Bartłomiej Małek.

 

W przedstawieniu brało udział 20 aktorów, z różnych klas, począwszy od pierwszej aż poszkołę średnią. Spektakl odbywał się w dwóch turach. Najpierw udział w nim wzięli uczniowie klas starszych , a później młodszych.

Na początku Pani Dyrektor wszystkich serdecznie powitała, przedstawiła uczniom aktorów i poprosiła dzieci o uważne słuchanie i odpowiednie zachowanie podczas przedstawienia, a następnie oddała głos scholi.

Występ rozpoczął się od pięknej świątecznej piosenki i wstępu,które było jednocześnie zaproszeniem do uważnego oglądania oraz krótkim zarysowaniem fabuły. Główną postacią, na której opierało się całe przedstawienie był Gustaw, który dbał tylko o powierzchowne rzeczy, karierę, reputację, a Bogu wciąż mówił nie, choć uważał się za katolika. Nie interesował się rodziną, dziećmi, drugim człowiekiem. Prośby jego żony Eugenii, dzieci, uwagi kolegów z pracy i innych nie robiły na nim najmniejszego wrażenia, dopóki nie wydarzył się przykry wypadek. Jego córka została potrącona przez samochód, i w ciężkim stanie trafiła do szpitala w stanie śpiączki farmakologicznej. Wtedy zaczęły pojawiać się u niego wyrzuty sumienia i zrozumiał jakim okropnym człowiekiem był. Postanowił się wyspowiadać i zacząć swoje życie na nowo, być lepszym człowiekiem. Przeprosił wszystkich za swoje zachowanie i całkowicie zmienił swoje podejście do życia. Zrozumiał że to Bóg i rodzina są najważniejsi a nie koledzy, alkohol, pieniądze czy inne rzeczy materialne które i tak przeminą,lecz właśnie On, który gdy jest na pierwszym miejscu to wszystko inne jest na właściwym miejscu.

W trakcie przedstawienia wydarzyło się kilka epizodów które sprawiły że uczniowie bardzo żywo reagowali i z ciekawością słuchali co będzie dalej np. narrator przebrany za tzw. ,,Janusza” czy gość jadący na zabawkowym motocyklu. Spektakl uświetniły podkłady muzyczne, kolędy oraz nagrania, które uzupełniały to widowisko. Ważnym elementem była też piękna dekoracja. 

Na końcu uczniowie szkoły podziękowali aktorom za występ gromkimi brawami i ponownie głos zabrała Pani Dyrektor, która była pod wrażeniem przedstawienia i wyraziła wielki podziw i szacunek za pracę włożoną w ten niezwykły projekt. Przedstawienie było przepiękne i niezwykle pouczające oraz niosące bardzo ważne przesłanie , aby pamiętać że w święta nie jest najważniejsza choinka, prezenty czy goście, lecz rodzina i Bóg, Który przychodzi na świat. To jest Jego miejsce, Jego czas, Jego narodzenie. Wtedy również my rodzimy się na nowo dla rodziny a ona dla nas. Bez Chrystusa nie jesteśmy w stanie sami z siebie dobrze postępować. Zaufajmy Mu, uwierzymy w Niego a na pewno się nie zawiedziemy. 

Wysłuchanie tego widowiska było niezwykle cenną i wielką lekcją, mamy nadzieję że każdy wyciągnął wnioski z tej wspaniałej historii i zrozumiał co w życiu jest najcenniejsze.

Autorką scenariusza oraz reżyserem widowiska jest Natalia Lichosyt, która prowadzi scholę Adonai.

Natalia Lichosyt

jaselka2