Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Tyniec- Bochnia

Kategoria:

logoW poniedziałek 29 listopada o 7:30 klasy drugie i trzecia wraz z opiekunami wyruszyły na wycieczkę w ramach projektu „Poznaj Polskę” do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu i Kopalni Soli w Bochni.

 

Pierwszym przystankiem było Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, jest to miejsce, w którym tradycja spotyka się ze współczesnością. Ze względu na bogate dzieje i wielowiekową tradycję opactwo wraz z muzeum jest miejscem niezwykłym, które umożliwia bezpośrednie spotkanie z polską historią, kulturą i sztuką.

Tyniec3

Będąc na miejscu podzieliliśmy się na dwie grupy. Każda z grup miała własnego przewodnika. Najpierw zwiedzaliśmy klasztor, następnie wzięliśmy udział w warsztatach. Mogliśmy doświadczyć złożonej i pracochłonnej pracy skryby. Podjęliśmy wyzwanie pisania gęsim piórem, które pozwoliło nam w praktyczny sposób wniknąć w tajniki codziennej pracy kopisty. Odbyliśmy niezwykłą podróż w czasie do zamierzchłej przeszłości, w której kształtowały się zręby naszej cywilizacji europejskiej. Po zakończeniu warsztatów każdy mógł zabrać swoją pracę do domu, dodatkowo przewodnik wręczył nam certyfikaty upamiętniające pobyt w opactwie.

Tyniec

Kolejnym punktem na naszej trasie była najstarsza w Polsce Kopalnia Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto.

Przygodę w kopalni rozpoczęliśmy od przywitania się z przewodnikami, zaraz potem zjechaliśmy pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na niektórych dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka o nazwie „Kubuś”, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, w którą zostaliśmy zabrani, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk. Pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Mieliśmy wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nas. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni.

Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek i zjedzenie smacznego obiadu.

Wyjazd okazał się być niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Uczestnicy wycieczki, nieco zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do domów około godziny 20:00. Wycieczkę należy zdecydowanie zaliczyć do udanych.

  Krystyna Kuliga

Bochnia7