Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Spotkanie z autorką

Kategoria:

autorka1W dniu 30 września 2021 r. o godzinie 18:00 w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej uczniowie naszej szkoły i mieszkańcy regionu wzięli udział w spotkaniu autorskim z Panią Agatą Puścikowską- dziennikarką i autorką wielu książek.

 Podczas spotkania zaprezentowano książkę jej autorstwa pt. “Waleczne z gór”. Spotkanie prowadzili: pan Robert Kowalczyk- orawski regionalista oraz poeta, pani Dominika Wachałowicz-Kiersztyn- dyrektor muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej oraz pan Łukasz Klozyk- historyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Lipnicy Wielkiej. Prowadzący zadawali pytania autorce dotyczące kulis powstawania książki. Informacje na temat góralskich bohaterek autorka pozyskiwała poprzez rozmowy z krewnymi postaci przedstawionych w książce, z materiałów archiwalnych oraz spisanych wspomnień.

Książka “Waleczne z gór” jest zbiorem opowieści o kobietach odważnych, poświęcających własne życie dla dobra Ojczyzny i drugiego człowieka w czasie II wojny światowej. W książce autorka poświęca dużo uwagi patronce naszej szkoły Józefinie Mikowej- działaczce społecznej i patriotycznej. Bohaterka Orawy do ostatnich chwil, mimo tortur, pozostawała niezłomna. Podczas przesłuchań uparcie milczała, ratując       w ten sposób wielu ludzi.

Na zakończenie spotkania odbył się koncert w ramach projektu Ora#Wa Power “Biełaso”. Utwory inspirowane postaciami Józefiny i Emila Mików  wykonali pani Karolina Kowalczyk i pan Darek Budkiewicz.

Po zakończonym wydarzeniu można było zakupić książkę oraz poprosić o osobistą dedykację pisarki.

                                                                    Wojciech Rzepiszczak, KL. VII

autorka2