W dniu 11 listopada 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefiny i Emila Mików miała miejsce akademia z okazji 97-ej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, po 123 latach niewoli.

W programie przygotowanym przez p. Halinę Materę i p. Barbarę Omylak wzięli udział uczniowie klasy V i VI. Narratorzy przypomnieli trudną historię narodu polskiego w okresie rozbiorów oraz walkę Polaków o odzyskanie niepodległości. Elementy prozy poprzeplatane były wierszami, przepełnione wielkim patriotyzmem, miłością i tęsknotą za niepodległą Ojczyzną. Program uświetniały wojskowe i patriotyczne pieśni w wykonaniu uczniów. Piękną dekorację nawiązującą do symboli narodowych i jesieni przygotowała p. Monika Tlałka, za co serdecznie dziękujemy.

H. Matera, B. Omylak