Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Rabka-Zdrój

Kategoria:

Orawka

W dniu 29 września uczniowie klasy IV wybrali się na wycieczkę do Rabki - Zdroju.

 

 

Wpierw udali się na warsztaty dotyczące plastyki obrzędowej. Tutaj mieli okazję podziwiać wytwory sztuki ludowej, tzw. rękodzieła. Obejrzeli krótki filmik o drewnianych zabawkach ludowych, a potem pod kierunkiem pań prowadzących warsztaty, malowali, według własnych pomysłów, drewniane figurki ptaszków. Uczniowie wykazali się kreatywnością i oryginalnością. Swoje prace zabrali jako pamiątkę do domu.

Następnie przeszli do Muzeum im. Władysława Orkana, mieszczącego się w zabytkowym drewnianym kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, z I połowy XVII w. Tam obejrzeli zgromadzone eksponaty z XIX i XX wieku, poświęcone sztuce, ubiorowi, rzemiosłu i gospodarce a także instrumenty muzyczne, zabawki, zdjęcia Władysława Orkana i jego matki.
W kościółku z zapartym tchem uczniowie słuchali p. przewodnik, szczególnie legendarnej historii o organiście i diable. Na zakończenie mogli zakupić pamiątkowe drobiazgi.

Ostatnim punktem wycieczki była projekcja filmu: „Mała Wielka Stopa 2” w kinie „Śnieżka”, do którego uczniowie z Muzeum Orkana udali się pieszo, podziwiając uroki rabczańskiego parku.

Klasa czwarta miała w tym dniu świetną okazję do integracji. To był piękny, słoneczny dzień, a wycieczka udana!!!

Barbara Omylak

 

Rabka