Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Narodowe czytanie

Kategoria:

czytanie,,Moralność pani Dulskiej’’ Gabrieli Zapolskiej była w tym roku lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony ,,Narodowego Czytania”. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Emila i Józefiny Mików przystąpiła do tej akcji w dniu 20.09.2021 r..

 

Utwór Gabrieli Zapolskiej to tragifarsa ukazująca ludzką głupotę, pazerność, skąpstwo oraz zakłamanie. W sztuce śledzimy przygody mieszczańskiej rodziny Dulskich. Jak napisał w swoim liście Prezydent RP Andrzej Duda: – To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.           

Uczniom najstarszych klas, którzy zdecydowali się odczytać fragmenty utworu, serdecznie gratulujemy i bardzo dziękujemy!

Barbara Brenkus

czytanie1