Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Święto Patronów w Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefiny i Emila Mików

Kategoria:

Św_Patronów(13)Dzień 17 czerwca 2021r. był w Szkole Podstawowej nr 2 dniem wyjątkowym i niezwykłym, ponieważ tego dnia obchodzono Święto Patronów. Głównym punktem tegorocznych obchodów było uroczyste odsłonięcie i poświęcenie portretów naszych Patronów Józefiny i Emila Mików upamiętniających ich sylwetki.

 

Uroczystości zainaugurowane zostały Mszą Św. sprawowaną przez ks. Jerzego Bargiela w intencji całej społeczności szkolnej. Swoją obecnością zaszczycili nas: Mateusz Lichosyt Wójt Gminy Lipnica Wielka, Józef Rudnicki zastępca Przewodniczącego Rady Gminy, Janina Karkoszka Przewodnicząca Komisji Oświaty, Marzena Michalak Dyrektor Centrum Usług Wspólnych.

Po Eucharystii w uroczystym pochodzie ze sztandarem na czele, społeczność szkolna przeszła pod Dom Ludowy, gdzie Dyrektor Szkoły Edyta Mikłusiak, Wójt Gminy Mateusz Lichosyt oraz przedstawiciele uczniów złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową Patronów.

Drugą część uroczystości rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego na korytarzu szkolnym, który na tą chwilę stał się salą widowiskową za sprawą pięknej dekoracji. W wyjątkowy nastrój wprowadziła nas Nadia Wontorczyk z kl. VIII wykonując na pianinie utwór Fryderyka Chopina „Walc”. Następnie zebrani obejrzeli wartościową prezentację multimedialną przygotowaną przez panią Bogumiłę Machajdę i pana Mariusza Machajdę, która w ciekawy sposób przedstawiła koleje życia i największe osiągnięcia Józefiny i Emila Mików.

Uroczystego odsłonięcia portretów dokonali Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt oraz Dyrektor Szkoły Edyta Mikłusiak, a ks. Proboszcz Jerzy Bargiel poświęcił obrazy. W kolejnej części uroczystości głos zabrali przybyli goście: Wójt Gminy Mateusz Lichosyt, ks. Proboszcz Jerzy Bargiel, pan Józef Rudnicki i pani Janina Karkoszka. W swoich wypowiedziach prelegenci podkreślali wielką odwagę, wyjątkowość Patronów oraz gratulowali, że szkoła ma tak znamienitych opiekunów.

Następnie Dyrektor szkoły Edyta Mikłusiak zaprosiła wszystkich na program artystyczny w wykonaniu głównie uczniów klasy IV pod kierunkiem pani Teresy Baniowskiej. Uczniowie przypomnieli tragiczne wydarzenia z życia Patronów. Podkreślili wyjątkowość Patronów i wielowymiarowość ich działań. Na koniec uczennica klasy V Maja Warzeszak zaśpiewała utwór „Póki Polska żyje w nas”.  Wykonanie tej pieśni patriotycznej wywołało we wszystkich wielkie wzruszenie. Józefina i Emila Mikowie zasługują na pamięć o nich, a powtarzając za tekstem pieśni - Póki Polska żyje w nas, Póty nie zginie...

Portrety Józefiny i Emila Mików, które zdobią szkolny korytarz świadczą o wielkich ludziach, są znakiem pamięci dla nas i przyszłych pokoleń. Józefina i Emil symbolizują walkę niepodległościową Orawy i męczeństwo za Polskę. Są wielkimi autorytetami i przykładem prawdziwej miłości do Ojczyzny i swojego regionu. Jako szkoła chcieliśmy w ten sposób uwiecznić i uczcić naszych Patronów. Gdy zabraknie świadków historii te portrety będą przypominać ludzi, miejsca, wydarzenia związane z trudną drogą Orawy do Polski i niepodległości.

Autorką portretów jest Pani Monika Tlałka, znana artystka, plastyk, mieszkająca w Jabłonce. Z obrazów, które namalowała Pani Tlałka bije spokój i opanowanie, a równocześnie radość i ciepło. Tacy byli nasi Patronowie, byli ludźmi z sąsiedztwa, zawsze pomocni, życzliwi i uczynni.  Lipnica i sprawy ludzi tu mieszkających były całym ich światem. To oni przyczynili się do rozwoju kulturalnego i społecznego naszej miejscowości.

Przyjęcie przez szkołę imienia Józefiny i Emila Mików to wielki zaszczyt, wyróżnienie ale nade wszystko wieka odpowiedzialność i zobowiązanie. Młodzi ludzie potrzebują autorytetów i przewodników. Chcemy, by nasi uczniowie  otrzymali szczególne duchowe przewodnictwo Patronów.

Edyta Mikłusiak

Św_Patronów(6)