Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Uczniowie klasy VIII w Auschwitz

Kategoria:

IMG-20210618-WA000118 listopada 2021r. uczniowie klasy VIII wraz ze swoimi opiekunami Krystyną Kuligą i Andrzejem Buroniem udali się na wycieczkę do Oświęcimia upamiętniającą naszego patrona- Emila Mikę, który był jednym z więźniów i został na tych ziemiach stracony. Celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

W drodze do celu zatrzymaliśmy się w Wadowicach na pyszną kremówkę papieską. Po drugim śniadaniu i chwili zadumy w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny na Placu Papieskim ruszyliśmy w dalszą drogę. Zanim weszliśmy na teren muzeum, musieliśmy przejść przez bramki bezpieczeństwa. Już zdezynfekowani i oprzyrządowani w sprzęt do słuchania zwiedziliśmy kilka baraków, w których można było zobaczyć i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. Blok 11 – blok śmierci i Ściana Śmierci zrobiły na nas olbrzymie wrażenie. To była realistyczna i poruszająca lekcja historii. Puste cele, krematoria, komora gazowa, fotografie na ścianach, szubienice, czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów, to tylko część przerażającego obrazu obozu. Nie da się ukryć, że na twarzach naszych uczniów pojawiały się powaga zaduma i łzy wzruszenia. Na zakończenie obejrzeliśmy wystawę HOLOCAUST, poświęconą pamięci Żydów, zorganizowaną przez Instytut Yad Vashem. Następnie pojechaliśmy do Brzezinki, gdzie obejrzeliśmy barak kobiecy, rampę – miejsce wyładunku ludzi i ruiny krematorium. Na zakończenie przystanęliśmy z zadumą przed Pomnikiem Ofiar, gdzie znajduje się motto w kilku językach „ Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy”.

Krystyna Kuliga

1624979716555