Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Poranek poetycki

Kategoria:

20210610_092955Szkolny Konkurs Recytatorski ku pamięci Józefiny i Emila Mików odbył się w naszej szkole dnia 10 czerwca 2021r. Główny cel konkursu to propagowanie wiedzy o Patronach naszej Szkoły: Józefinie i Emilu Mikach i ukazywanie piękna tych postaci, a także całej Orawy w poezji pisanej gwarą oraz językiem literackim.

 

Wzięli w nim udział uczniowie klas I – VIII, razem 27 osób. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach: klasy I – IV oraz klasy V – VIII. Występy uczniów oceniała komisja konkursowa w składzie: przewodniczący mgr Robert Kowalczyk i członkowie: mgr Anna Cymerman, mgr Bogusława Machajda, mgr Jadwiga Oskwarek. Nasz poranek poetycki rozpoczęła pani dyrektor Edyta Mikłusiak, która serdecznie powitała uczniów, nauczycieli i komisję. Konkurs poprowadziły uczennice kl. VIII: Wiktoria Gonciarczyk oraz Julia Brząkała, które świetnie sprawdziły się w rolach konferansjerek.

W kategorii klas I – IV przyznano następujące miejsca:

 I miejsce: Julia Jazowska kl. IV i Olivia Praszek kl. IV

II miejsce: Magdalena Zięba kl. I b i Lena Wójciak kl. II

 III miejsce: Antonina Pietrzak kl. I a, Anna  Łyś kl. II i Emilia Kowalczyk kl. III

                                      

W kategorii klas V – VIII przyznano następujące miejsca:

I miejsce: Ewelina Krzyś kl. VI i Justyna Wojtusiak kl. VI,

II miejsce: Paulina Gąbarczyk kl. V i Bartłomiej Łyś kl. V,

III miejsce: Andrzej Dunaj kl. V, Wiktoria Pastwa kl. VI i Wojciech Rzepiszczak kl. VI.

Ponadto przyznano wyróżnienie dla Oliwii Kowalczyk z kl. VII za wygłoszenie wzruszającej gawędy autorstwa Roberta Kowalczyka pt. „Józefinka".

           Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali do recytacji piękne teksty poetyckie. Przewodniczący komisji pogratulował uczniom uczestnictwa w konkursie i zachęcił do kultywowania tradycji i gwary orawskiej. Pan Robert Kowalczyk zwrócił uwagę na konieczność uwzględniana w recytacji zawartych w tekście poetyckim uczuć, przeżyć, ważnych myśli i podjęcia próby ich wyrażenia intonacją głosu, wyrazem twarzy czy tempem mówienia. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni gromkimi brawami, otrzymali słodycze i drobne upominki, zaś laureaci dyplomy i nagrody .

          Tuż po wysłuchaniu wierszy, uczniowie obejrzeli bardzo wartościową prezentację multimedialną przygotowaną i prowadzoną przez panią Krystynę Kuligę, która w ciekawy sposób przedstawiła koleje życia i największe osiągnięcia Józefiny i Emila Mików, m.in. budowę Domu Ludowego, nauczanie w szkole, pasje pszczelarskie, ogrodnicze i radiofoniczne, prowadzenie zespołu i orkiestry, zbieranie pieśni orawskich.  Wśród licznych obrazów mogliśmy zobaczyć zdjęcia z życia Patronów naszej szkoły. Jedna z fotografii prezentowała elektrownię, którą zaprojektował i wykonał na naszej rzece Emil Mika, zaś inna lipnickiego organistę za kierownicą pierwszego w Lipnicy Wielkiej samochodu osobowego z odkrytym dachem. Kolejne zdjęcie prezentowało małżeństwo Mików przy grobie matki Józefiny, który znajduje się na cmentarzu przykościelnym w Lipnicy Wielkiej. W posiadaniu Szkoły Podstawowej nr 2 znajdują się też archiwalne nagrania wywiadów przeprowadzonych przez panie Krystynę Kuligę i Beatę Pakos w pierwszych latach XXI wieku z członkiniami zespołu regionalnego prowadzonego przez małżeństwo Mików i osobami, które w swoim życiu zetknęły się osobiście z Mikami. Prezentację archiwalnych nagrań opracowała pani Beata Pakos. Tym razem posłuchaliśmy wypowiedzi pani Karoliny Fitak, uczennicy Emila Miki. Zwieńczeniem tej części spotkania była piosenka z projektu Orawa TV „Przeznaczenie" w wykonaniu Karoliny Kowalczyk i Dawida Janowiaka, przy akompaniamencie Orawskich Muzyków. Wymownie i optymistycznie brzmi refren utworu:  „Z tobą, Orawo, idym pod rynkę (...) ku przeznacyniu. Sukom w tobie ino ognia, a nie popiołu."   

       Józefina i Emil Mikowie szczególnie zasługują na to, aby o nich pamiętać – ze swojego młodego życia złożyli wszak największą ofiarę – ponieśli śmierć z rąk hitlerowskiego okupanta podczas II wojny światowej, ponieważ do końca służyli Polsce. Grób Józefiny Mikowej na Salwatorze w Krakowie i rozsypane na oświęcimskich polach prochy Emila Miki przemawiają do nas, ludzi XXI wieku, bardzo wyraźnie. Wsłuchajmy się w ten głos i minutą ciszy uczcijmy pamięć niezłomnych patriotów XX w. Zachowajmy i nieśmy w przyszłość to dziedzictwo, którym obdarzyli nas wielcy lipniczanie.

Anna Cymerman

20210614_111706