Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Projekt artystyczno – edukacyjny „Poznaj Józefinę i Emila Mików” – innowacja pedagogiczna

Kategoria:

projektUczniowie klasy VII pod kierunkiem pani Justyny Kulawiak przygotowali ciekawe i twórcze warsztaty dotyczące bogatej i różnorodnej działalności Patronów naszej szkoły. Warsztaty skierowane były do uczniów klas I – III i obejmowały cztery najciekawsze aspekty życia i działalności Józefiny i Emila Mików.

 

  1. PSZCZELARSTWO I OGRODNICTWO – przygotowali uczniowie:Karolina Dunaj,  Oliwia Kowalczyk, Wiktor Lach, Gabriel Wontorczyk, Filip Magiera, Hubert Polaczek, Mikołaj Kabat,  Łukasz Rzepiszczak, Filip Węgrzyn, Tobiasz Michalak

Emil Mika wprowadził w Lipnicy Wielkiej i okolicy podstawy nowoczesnego sadownictwa i pszczelarstwa. Jego żona  Józefina zaangażowała się w działalność społeczną:  utworzyła koło rolnicze, a dzięki  jej staraniom  powstał w Lipnicy Wielkiej Dom Ludowy. Podczas warsztatów uczniowie z kl. I-III mogli dowiedzieć się więcej na temat sadownictwa (zrobili własne sadzonki) i pszczelarstwa (poznali budowę ula, rolę pszczół, proces powstawania i wydobywania miodu, obserwowali żywe pszczoły z królową na czele oraz próbowali pysznego miodu). Na koniec prowadzący przeprowadzili konkurs wśród dzieci dotyczący bujnego życia pszczół. Zwycięscy otrzymali słodkie, miodowe nagrody.

  1. ELEKTROWNIA WODNA – przygotowali uczniowie: Daniel Łopatniuk, Kacper Janowiak, Szczepan Orawiec.

Emil Mika był uzdolnionym technikiem. Podczas pobytu w Paryżu w 1920r. zetknął się z radiem. Po powrocie do Lipnicy zbudował pierwszy odbiornik kryształkowy, a następnie lampowe radio. Do jego zasilania zaprojektował i zbudował w swym gospodarstwie niewielką elektrownię wodną, dostarczającą później prąd także do szkoły.

Uczniowie zafascynowani i zainspirowani inżynieryjnymi pracami Emila Miki sami wykonali makietę elektrowni wodnej, pokazali i omówili jak działa oraz umożliwili młodszym kolegom i koleżankom sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce.

  1. STRÓJ ORAWSKI– przygotowały uczennice:Joanna Klapisz, Anna Lichosyt, Gabriela Kidoń

Emil Mika wraz z żoną Józefiną kultywował tradycje orawskiego stroju ludowego. Młodzi Orawianie i uczniowie naszej szkoły również powinni podtrzymywać tradycje związane ze strojem orawskim. Uczennice pokazały i opowiedziały  o tradycyjnym stroju orawskim.

  1. MALARSTWO I DZIAŁALNOŚĆ MUZYCZNA– przygotowali uczniowie:Paulina Bandyk, Kacper Kijas, Jakub Mucha, Krystian Stopiak, Maciej Wojdyła

Emil Mika zbierał wszelkie świadectwa folkloru rodzinnej ziemi, gromadził i opracowywał pieśni z terenu Orawy. Był niezwykle uzdolniony muzycznie. Już jako student prowadził na terenie szkoły kółko muzyczne. Zorganizował w Lipnicy wraz z żoną Józefiną chór, smyczkową kapelę wiejską oraz zespół pieśni i tańca „Orawa”, który – dzięki aktywności twórcy – był znany w całym kraju. Później założył również wiejską orkiestrę dętą.

Uczniowie klasy I – III poznali budowę skrzypiec oraz typowe orawskie pieśni, dzięki czemu w łatwy i przystępny sposób zapamiętali naszych Patronów jako folklorystów i muzyków.

Podczas warsztatów uczniowie z kl. I-III wcielili się w rolę naszego patrona i  sami tworzyli obrazy, które mógłby namalować Emil Mika kochający naszą piękną miejscowość – pejzaż babiogórski.

Warsztaty o patronach szkoły bardzo spodobały się uczniom z kl. I-III, którzy bardzo aktywnie i z zaangażowaniem brali w nich udział. Bez wątpienia wiedza zdobyta w taki praktyczny sposób zostanie lepiej przyswojona i zapamiętana.

Justyna Kulawiak

pszczelarstwo(2)