Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

80. rocznica tragicznej śmierci Emila Miki w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Kategoria:

Oświęcim 1W tym roku mija 80 rocznica tragicznej śmierci Emila Miki w obozie w Auschwitz. W związku z tym w piątek 21 maja 2021r. na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau miało miejsce oddanie czci temu wielkiemu lipniczaninowi. Całe wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminę Lipnica Wielka. W tych ważnych wydarzeniach wzięły udział delegacje samorządowe, wojewódzkie, a także nasza szkoła w osobie pani dyrektor Edyty Mikłusiak i pana Andrzeja Buronia.

 

Ceremonia upamiętnienia Emila Miki rozpoczęła się od zapalenia przez delegacje zniczy pod Ścianą Straceń. Po zwiedzeniu Muzeum i poznaniu tragicznych losów jeńców wojennych uroczystość przeniosła się pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu. Tutaj ksiądz proboszcz Jerzy Bargiel odmówił modlitwę w intencji Emila Miki i wszystkich zamordowanych. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów: Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt i Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Karkoszka, ksiądz proboszcz Jerzy Bargiel w imieniu Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, zastępca wojewody małopolskiego Ryszard Pagacz, Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak, Wójt Gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski z sołtysem Piekielnika Władysławem Lenartem, prezes Związku Podhalan w Polsce Julian Kowalczyk z Prezes Oddziału lipnickiego ZP Patrykiem Rudnickim, dyrektor Muzeum Orawski Park Etnograficzny Dominika Wachałowicz-Kiersztyn oraz nasza delegacja - dyrektor Edyta Mikłusiak i Andrzej Buroń.

Na zakończenie przedstawiciele delegacji zabrali głos, nawiązując do postaci Emila Miki i tragicznej historii obozu zagłady. Emil i Józefina ponieśli śmierć za prawdę, są symbolem miłości do małej Ojczyzny i do Polski.

oświęcim3