Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

„Łączy nas krew, która ratuje życie”

Kategoria:

IMG_20201014_102038W tym roku nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej „Twoja krew, moje życie”, organizowanej w ramach programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczpospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015 – 2020”.

 

Celem tej akcji jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zapotrzebowania na krew oraz kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych wśród uczniów naszej szkoły. W ramach ww. programu szkoła otrzymała materiały promocyjne, tj.: scenariusze lekcji, quizy dla uczniów, film edukacyjny, ulotki edukacyjne, gadżety, które znacznie ułatwiły przekazanie odpowiedniej wiedzy uczniom. W październiku 2020 r., wychowawcy klas, a także opiekunowie wolontariatu, podczas przeprowadzania akcji, starali się przełamywać mity związane z oddawaniem krwi.

Uczniowie dowiedzieli się, że krwi nie można wyprodukować w żadnym laboratorium ani niczym jej zastąpić. Jedyną fabryką jest ludzki organizm. Dlatego tak ważne jest, aby się nią dzielić. Krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia. Podawane są głównie osobom,
u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także
u pacjentów z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Dlatego tak ważne jest, aby osoby dorosłe, niezależnie od posiadanej grupy krwi, podzielili się nią z potrzebującymi.

Uczniowie podczas akcji otrzymali gadżety, które mają im przypominać o tym, że warto namawiać dorosłych do oddawania krwi oraz ulotki dla rodziców i opiekunów zachęcające do odwiedzenia Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Wszyscy jesteśmy teraz przed wielkim testem społecznej odpowiedzialności. Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, policja, wojsko i wiele innych zawodów każdego dnia zdaja najtrudniejszy egzamin w życiu. Jednakże pomoc Honorowych Dawców Krwi jest niezastąpiona. Zgłaszajcie się do Centów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, bo krew jest teraz bardzo potrzebna.” (Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa)

Anna Karlak

Beata Pakos

IMG_20201014_100621