Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/agmediaszk/sp2lipnicawielka.pl/public_html/templates/joomla_szkolny/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

"Orawa za 100 lat"

Kategoria:

OrawaJulia Jazowska uczennica klasy III zdobyła pierwsze miejsce w Gminnym Konkursie "Orawa za 100 lat". Jej praca zostanie umieszczona w Kapsule Muru Pamięci Orawskich Ojców Niepodległości.

 

Orawa za 100 LAT”


Jest rok 2120. Lipnica Wielka stała się miastem. W centrum powstał Ratusz, w nim mieści się siedziba starostwa. Pojawiło się wiele nowych mieszkań
i bloków. W zeszłym roku ukończono budowę i oficjalnie otwarto Muzeum Józefiny i Emila Mików, które w ostatnim czasie zdobywa dużą popularność.

Coraz więcej turystów przyjeżdża do naszego miasta, aby zwiedzić i pooglądać niezwykłe rekwizyty zawiązane z tymi wielkimi postaciami.

W tym roku mija 30 lat od kanonizacji Józefiny Mikowej, do której przyczynił Abp Grzegorz Ryś . Trwają również przygotowania na ogłoszenie błogosławionym Emila Mikę.

Wchodząc do Muzeum wita nas napis: „Gdybyście mieli w Polsce dziesięć takich kobiet, nas by tu nie było‘’ – to słowa niemieckiego oficera wydającego ciało Józefiny jej bratu. W środku oglądamy fotografie, odręczne zapiski Mików, wyświetlany jest również film opowiadający o życiu tych niezwykłych ludzi.

Muzeum przynosi naszemu miastu coraz większe zyski z odwiedzin turystów, którzy mogą się posilić w obok położonej restauracji.

 

By ocalić od zapomnienia, wołom...

„Orawo moja nie zmienioj się nigdy,

Co by i za sto roków,

Być dali łozśpiywano, łoztońcono, łozmodlono,

Co by dali gazda jeździł po tobie wozym,

Co byś dali pochła zbozym,

Co by dali gwara po polak hucała,

a w piecu gałąź trzescała,

co by w stajni dali becało,

a w lasak sumiało.

Gdzieś ty się Orawo podzioła?

Wolałabyk, żebyś się nigdy nie zmieniała...”

Julia Jazowska

 

Zaprezentowane teksty literackie to praca uczennicy klasy III Szkoły Podstawowej nr 2
im. Józefiny i Emila Mików w Lipnicy Wielkiej - Julii Jazowskiej. Została ona przygotowana na Gminny Konkurs Literacko-Plastyczny pn. „ORAWA ZA 100 LAT”, organizowany przez Wójta Gminy Lipnica Wielka. Konkurs został ogłoszony z okazji 100-nej rocznicy włączenia części Orawy do niepodległej Polski. Na terenach Orawy droga do Niepodległości była znacznie dłuższa i trudniejsza niż w innych regionach Polski. Konkurs zorganizowano więc celem godnego oddania czci Orawskim Ojcom Niepodległości, do których bez wątpienia należą Patronowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Lipnicy Wielkiej - Józefina i Emil Mikowie.

Jak zapewnia organizator, praca uczennicy naszej szkoły, jako jedna z kilku, zostanie umieszczona w Kapsule Muru Pamięci Orawskich Ojców Niepodległości.

Byłoby pięknie, gdyby ziściły się słowa zawarte w treści pracy, dotyczące Patronki naszej szkoły – Józefiny Mikowej. Wierzymy, że starania Abp Rysia będą uwieńczone wszczęciem procesu beatyfikacyjnego tej Wielkiej Orawianki.

Gratulujemy Julii zdobycia I miejsca w konkursie i dziękujemy za rozsławianie postaci naszych Patronów!!!

Oprócz Julii, w czasie pandemii, udział w konkursie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. i E. Mików wzięli:

Antonina Kidoń (kl.2) – III miejsce (praca plastyczna)

Kamil Ziemba (kl.2), Aleksandra Kuliga (kl.2), Oliwia Praszek (kl.3) - wyróżnienia (prace plastyczne)

Aleksandra Kuliga (kl.2) - II miejsce (praca literacka)

Nadia Wontorczyk (kl.7) - II miejsce (praca literacka)

Kinga Magiera (kl.7) – III miejsce (praca literacka)

Gabriela Kidoń (kl.6), Estera Mikłusiak (kl.7) – wyróżnienia (prace literackie).

 

Dziękujemy uczniom za udział w konkursie!!!

Barbara. Omylak