Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/agmediaszk/sp2lipnicawielka.pl/public_html/templates/joomla_szkolny/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

Spotkanie z niewidomymi

Kategoria:

niewidomi17Współcześnie bardzo dużo mówi się o niepełnosprawnościach. Ludzie deklarują, że są otwarci, tolerancyjni i świadomi, jednak w bezpośredniej konfrontacji z osobą niepełnosprawną często nie wiedzą jak się zachować. Ten problem dostrzegła niewidoma od 5 lat pani Barbara Sowińska i postanowiła stawić temu czoła realizując projekt pod tytułem „Niewidomi, niepełnosprawni nie gryzą”.

 

22 stycznia pani Barbara zaszczyciła swoją obecnością również mury naszej szkoły w towarzystwie pana Jacka Truty (niewidomego od urodzenia). Celem ich odwiedzin było oswojenie młodego pokolenia z ich niepełnosprawnością.

Zajęcia prowadzone przez tych wyjątkowych gości okazały się być wielkim przeżyciem dla uczniów w każdym wieku. Dzieci miały okazję zobaczyć jak funkcjonują na co dzień osoby niewidome, w jaki sposób odczytują świat, będąc pozbawionymi tak ważnego zmysłu, jakim jest wzrok. Ponieważ spotkanie prowadzone było w formie warsztatów, w których nasze dzieci brały aktywny udział. Miały szansę rozpoznawać przedmioty za pomocą dotyku, smakować oraz wąchać. Dowiedziały się także, w jaki sposób osoby niewidome czytają, piszą i poruszają się. Bardzo chętnie uczyły się technik prowadzenia osób niewidzących oraz informowania o przeszkodach. Tańczyły, bawiły się i śpiewały do akompaniamentu pana Jacka, który mimo swoje niepełnosprawności posiada wykształcenie muzyczne. Pięknie gra na instrumentach klawiszowych.

Było dużo śmiechu i zabawy, ponieważ prowadzący okazali się niezwykle otwartymi i życzliwymi osobami. Dzieci początkowo przyglądające się gościom z dystansem, pokonały barierę i uświadomiły sobie, że mimo iż funkcjonowanie osób niepełnosprawnych jest trudne, to oni sami niczym się od nas nie różnią.

(K.K.)

niewidomi10