Narodowe czytanie „Nowele Polskie”

SAVE_20191006_214215Dnia 12 września 2019 r. nasza szkoła brała udział w ósmej edycji Narodowego Czytania, podczas którego przedstawiono zbiór zatytułowany „Nowele Polskie”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku wybrano teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Znalazły się tu utwory: „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa” Henryka Rzewuskiego, „Sanatorium pod klepsydrą” Bruno Schulza”, „Rozdziobią nas kruki, wrony..” Stefana Żeromskiego.

Z naszej szkoły we wspólnym czytaniu brali udział Wiktoria Gonciarczyk z klasy VII oraz Wojciech Rzepiszczak z klasy V.

Czytanie „Nowel Polskich” zainaugurował Wójt Gminy Lipnica Wielka, Mateusz Lichosyt. W gronie czytających znaleźli się również przedstawiciele władz samorządowych, instytucji z terenu naszej Gminy oraz zaproszeni goście. W teksty nowel wsłuchiwali się uczniowie lipnickich szkół, nauczyciele i mieszkańcy. Naszą szkołę reprezentowała klasa VII i VIII z nauczycielami i dyrekcją.

Edyta Mikłusiak