Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Młodzi reżyserzy w Námestowie

Kategoria:

20190606_104807W dniach 06 – 07 czerwca 2019 r. 13-osobowa grupa młodzieży z klasy 6 i 7 Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefiny i Emila Mików wyjechała do Námestova pod opieką pani Beaty Masteli na projekt Interreg Polska - Słowacja – „Poznajmy się i uczmy się nawzajem”.

 

Projekt współpracy transgranicznej szkół rozpoczął się od powitania młodzieży i opiekunów ze szkół w Lipnicy Wielkiej, Jabłonki i Słowacji przez dyrektora Gymnázium im. Antona Bernoláka pana Petra Kulha.

Pierwszym punktem programu integracji młodzieży polsko – słowackiej była kreatywna nauka języka słowackiego, podczas której młodzież musiała odgadnąć znaczenie słów podobnie brzmiących w obu językach. Barwna prezentacja pomagała młodzieży polskiej, jak również słowackiej w rozszyfrowaniu znaczeń i udzieleniu poprawnych odpowiedzi. Kolejnym wyzwaniem były łamańce językowe, a następnie nauka piosenki w języku słowackim pt.: „Kukulienka”, którą młodzież z Polski musiała zaśpiewać po słowacku, a młodzież słowacka po polsku.

W dalszej części programu młodzież z Polski i Słowacji została podzielona na trzy grupy i pod opieką nauczycieli ze Słowacji poznawali krok po kroku programy informatyczne, umożliwiające tworzenie filmów wideo. Praca w podgrupach (dwie osoby z Polski i dwie osoby ze Słowacji) była dobrą okazją do integracji, wymiany doświadczeń i pomysłów. Najciekawsze filmy prezentowane były drugiego dnia wszystkim zebranym na auli gimnazjum.

Radość, entuzjazm oraz nauka połączona z dobrą zabawą towarzyszyły nam przez całe dwa dni pobytu za granicą. Zakwaterowanie w „Slanickim Dvorze” nad brzegiem Jeziora Orawskiego, pyszne posiłki i niezapomniana atmosfera życzliwości i gościnności oraz troski i opieki ze strony organizatorów, pozostaną na zawsze w naszej pamięci.

mgr Beata Mastela

20190607_130757