Warsztaty czytelnicze

w_czytelniczeW ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 16 maja 2019 r. w Domu Ludowym, w Lipnicy Wielkiej odbyły się warsztaty z pisarką i dziennikarką Moniką Sawicką – Kacprzak. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas I, II oraz III wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Lipnica Wielka. Szanownego Gościa w osobie Pani Moniki, w serdecznych słowach powitał Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt.

Dwa pierwsze spotkania dla uczniów klas I i II miały głównie charakter edukacyjno – poznawczy z elementami kampanii na rzecz zwierząt. Pani Monika przybliżyła słuchaczom zawód pisarza:na czym polega praca pisarki,jak powstają książki oraz skąd czerpać inspiracje.

Tematem części warsztatowej pn. "Kajtusiowe opowieści" były przygody małego, mądregopieska o imieniu Kajtuś.Na prezentacji obrazowej dzieci zobaczyły Kajtka, który rzeczywiście istnieje. Pisarka czytała uczniom fragmenty książki mówiące o przyjaźni,w jaki sposób opiekować się młodszymi oraz jak żywić i postępować ze zwierzętami. Uczniowie nie tylko usłyszeli w jaki sposób należy dbać o zwierzęta, ale jak ważne jest to, aby być odpowiedzialnym. Na zakończenie, dzieci z zadowoleniem rysowały Kajtka oraz malowały kolorowanki.

Uczestnicy warsztatów literacko - plastycznych pn. "Książka moich marzeń" (klasy III) mieli za zadanie wykonać według swojej koncepcji własną książkę marzeń. Uczniowie pracowali w czteroosobowych zespołach, przenosząc swoje marzenia na prace, które tworzyli. Do stworzenia książki marzeń mieli do dyspozycji kolorowe wycinki z prasy oraz swoje pomysły, określające kim w przyszłości chcą zostać. Efektem warsztatów były bardzo pomysłowe, interesujące, kreatywne prace. Podczas zajęć warsztatowych uczniowie uczyli się pracy zespołowej, ćwiczyli wyobraźnię, rozwijali zdolności manualne jak również budowali poczucie własnej wartości. Warsztaty przebiegały w twórczej i przyjaznej dla wszystkich atmosferze.

Seria książeczek dla dzieci pt. „Kajtusiowe opowieści” dostępna do wypożyczania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipnicy Wielkiej.

"Książki moich marzeń" wykonane przez uczestników warsztatów dostępne są do obejrzenia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipnicy Wielkiej.

Organizatorzy warsztatów: Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej przy współpracy Biblioteki Szkolnej Szkoły Podstawowej Nr 2 im. J. i E. Mików w Lipnicy Wielkiej.

Stanisława Kucek

w_czytelnicze3