Obchody Dnia Języków Obcych

DJO10„Z językami, wszędzie jesteś w domu” tak pisał Edward de Waal i takie przesłanie towarzyszyło uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefiny i Emila Mików w Lipnicy Wielkiej podczas tegorocznych obchodów Dnia Języków Obcych, które odbyły się 20 marca 2019 r. Tego dnia z radością powitaliśmy również Pierwszy Dzień Wiosny.

Uczniowie kl. VII oraz kl. III c i III a gimnazjum zabrali nas w podróż do Niemiec nad rzekę Ren. W scenerii znanych skał Lorelei i rwącej rzeki Ren zaprezentowali przedstawienie pt.: „Lorelei”. Skały kryły w sobie bohaterów spektaklu – znanych niemieckich muzyków, kompozytorów, naukowców i sportowców, których kolejno odczarowywała przez dotknięcie różdżki, piękna Lorelei (Katarzyna Flaszczyńska kl. III c), na wpół kobieta, na wpół syrena. Przedstawienie, w którym zastosowano efekt stop – klatki, kiedy to aktorzy zamierają, pozwolił na przybliżenie postaci: M. Lutra, J. S. Bacha, L. van Beethovena, M. Dietrich, J. F. von Schillera, J. W. von Goethe, Braci Grimm, A. Einsteina, czy też znanych sportowców M. Schumachera i M. Schmitta. Wszystko miało miejsce przy dźwiękach niemieckiej muzyki, barwnej prezentacji i degustacji niemieckiej kuchni. Turysta wędrujący po Niemczech (Krystian Lichosyt kl. III c) zachwycał się pięknem krajobrazu niemieckiego, rozmawiał ze znanymi postaciami i smakował niemieckiej Kartoffelsalat. Nad przedstawieniem pt. „Lorelei” czuwała pani Beata Mastela – nauczycielka języka niemieckiego.

Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego: „Talk to me, please!” i jego niemieckiej wersji „Sprich bitte mit mir!”.

W dalszej części uroczystości kl. II SP 2 pod opieką pani Barbary Omylak zaprezentowała wielojęzyczną piosenkę o motylach.

„Znajomość języków obcych jest bramą do wiedzy” oraz do kolejnej części uroczystości, a mianowicie do quizu wiedzy o krajach niemiecko - i anglojęzycznych. W zmaganiach brały udział drużyny uczniów z SP 2 i gimnazjum. Finałową potyczkę wygrała kl. VII. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Dyrekcję i Radę Rodziców SP 2 oraz drobne upominki pozyskane z Goethe Institut w Krakowie. Nad tą częścią akademii czuwała również pani Beata Mastela.

W programie przewidziano dłuższą przerwę, podczas której uczniowie naszej szkoły mogli posmakować pysznych babeczek i ciast w kawiarence szkolnej zorganizowanej przez nauczyciela języka angielskiego – panią Annę Obyrtał z okazji Dnia Języków Obcych.

Po przerwie dawkę śmiechu i dobrej zabawy dostarczyli nam uczniowie kl. III c w przedstawieniu „Kopciuszek”. Nowatorska wersja bajki, współczesny język bohaterów i kolejne nieudane próby znalezienia księżniczki, która zgubiła swój pantofelek (tu: kalosz) rozbawiły wszystkich zebranych do łez. Tę część programu nadzorowała pani Bogusława Hetmańska

Finałowym punktem programu był projekt uczniów kl. III c pt.: „Czy muzyka pomaga w nauce języków obcych?”. Podopieczni pani Anny Obyrtał przedstawili różnorodne metody i sposoby nauki języka angielskiego z wykorzystaniem piosenki. Publiczność wzięła udział w licznych konkursach i zabawach, m.in. w programie: „Jaka to melodia?” – rozszyfrowując tytuły i wykonawców znanych angielskich piosenek. Trud uczniów został nagrodzony słodkimi upominkami. Rozśpiewana i uzdolniona muzycznie młodzież z kl. III c zaprezentowała nam również piosenkę w języku angielskim „Seven Nation Army”.

Ludwig Wittgenstein pisał, iż granice naszego języka są granicami naszego świata. Mamy nadzieję, że tegoroczne obchody Dnia Języków Obcych zmotywowały i zachęciły młodzież do nauki języków obcych, pokazały zalety i korzyści płynące z uczenia się tych języków, poszerzyły ich horyzonty myślowe, a jednocześnie były dobrą zabawą, rozrywką i inspiracją do działania na przyszłość.

mgr Beata Mastela

DJO4