5 porcji zdrowia w szkole

owoceKlasa druga i trzecia na przestrzeni listopada realizowały program "5 porcji zdrowia w szkole".

“5 porcji zdrowia w szkole” to program edukacyjno-informacyjny mający na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania o edukację w zakresie zbilansowanej diety już od najmłodszych lat. Edukacja na temat istotnej roli warzyw, owoców i soków oraz kształtowanie prawidłowych postaw żywieniowych to misja programu, który realizowaliśmy w klasach II i III Szkoły Podstawowej nr 2 w Lipnicy Wielkiej. W miesiącu listopadzie odbyły się całościowe zajęcia poświęcone tej tematyce. Pogłębiliśmy wiedzę na temat budowy i potrzeb ludzkiego ciała, poznaliśmy wiele witamin i odkryliśmy ich rolę dla prawidłowego rozwoju człowieka, stworzyliśmy piramidę zdrowego żywienia, komponowaliśmy „witaminowe kosze owocowo-warzywne”. Dzieciaki pod czujnym okiem wychowawców przygotowywały soki i sałatki. Próbowaliśmy nowych smaków przez poznanie rzadszych odmian owoców i warzyw. Poprzez prace plastyczno-techniczne, elementy programowania, krzyżówki, łamigłówki, gry i filmiki edukacyjne oraz piosenkę uczniowie dowiedzieli się, że podstawą zbilansowanej diety jest spożywanie minimum pięciu porcji warzyw i owoców dziennie, a jedną z nich może być szklanka soku. Dzieci same doszły do wniosku, że witaminy w tabletkach to coś, czego można zupełnie unikać przy prawidłowym odżywianiu. Odpowiednia dieta najmłodszych przekłada się na zachowanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a w przyszłości zaprocentuje korzyściami zdrowotnymi odczuwanymi przez całe dalsze życie. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest też łatwiejsze niż późniejsze ich korygowanie.

Zajęcia były bardzo efektowne, a uczniowie przygotowywali się do nich, w ramach prac domowych, już kilka dni wcześniej. Przy każdej nadarzającej się okazji powracamy do tematyki zdrowego odżywiania. Im wcześniej dziecko pozna właściwe nawyki żywieniowe, tym szybciej uzna je za naturalne w swojej codziennej diecie. Wierzymy, że dbałość o prawidłowe nawyki żywieniowe od najmłodszych lat zaprocentuje im w przyszłości.

(B.O.,K.K.)

5porcji1