Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików
w Lipnicy Wielkiej

100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Kategoria:

ON3W naszej szkole hucznie świętowaliśmy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Zadbaliśmy o patriotyczny wystrój naszej szkoły. Korytarze w barwach biało-czerwonych, gazetki dokładnie tłumaczące wagę tych wydarzeń oraz wyeksponowane postacie, które przyczyniły się do tego „żeby Polska, była Polską”. 27 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "BohaterON",  8 listopada 2018 r. odbyła się uroczysta akademia, 9 listopada braliśmy udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”, 15 listopada braliśmy czynny udział w recytacji wierszy patriotycznych w zabytkowym kościele pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Orawce, 21 listopada uczniowie pierwszej klasy otrzymali zeszyty z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego oraz ołówki w ramach akcji Instytutu Pamięci Narodowej "Mój pierwszy zeszyt" z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości, 5 i 7 grudnia braliśmy czynny udział w żywej lekcji historii, zaś 14 grudnia został zorganizowany przegląd pieśni i wierszy patriotycznych w naszej szkole. 17 grudnia nasi uczniowie wzięli udział w uroczystej gali finałowej konkursu literacko-plastycznego "Wolna i niepodległa. Moja opowieść o Ojczyźnie", w którym uczennice z klasy V zajęły I miejsce. W klasach przeprowadzono wiele konkursów, wykonywano prace plastyczne o tematyce patriotycznej. Klasy 0 utworzyły żywą flagę biało- czerwoną na orliku, która została sfotografowana dromem, zaprosiły do swoich przedsięwzięć przedszkolaków z sąsiadujących przedszkoli : Publicznego z Lipnicy Wielkiej oraz "Bajkowa kraina" , którym zaprezentowano przedstawienie kukiełkowe tłumaczące te ważne wydarzenia historyczne.

        27 października 2018r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterON - włącz historię”. Akcja maiała na celu upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie pisali kartki do powstańców, które zostaną do nich wysłane.

bohaterON

           

         8 listopada wszyscy nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowowej nr 2 i gimnazjum zebrali się w Domu Ludowym. Na salę zostały wprowadzone sztandary naszych szkół i został odśpiewany hymn Polski. Akademię przygotowała klasa V pod kierunkiem Pani Haliny Matery oraz Pani Jadwigi Oskwarek. Dziewczynki z klasy VI i VII zaprezentowały niektóre z pieśni patriotycznych. Po zakończeni akademii Pani dyrektor podziękowała klasom występującym i uczniom za przybycie.

Karolina Klapisz i Weronika Karlak

11liztopada8

             9 listopada cała społeczność szkolna zebrała się na górnym korytarzu by wspólnie w obecności sztandaru naszej szkoły, w postawie na baczność odśpiewać 4 zwrotki hymnu Polski. Na twarzach malowała się powaga i radość, że możemy w ten sposób oddać hołd wszystkim tym, którzy wywalczyli dla nas o wolność.

11liztopada4

          W dniu 15.11.2018 uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej oraz IIIa i IIIc gimnazjum razem z paniami Barbarą Brenkus, Anną Cymerman i Bogusławą Wziątek mieli okazję wysłuchać wierszy twórców orawskich oraz pieśni patriotycznych w przepięknym zabytkowym kościele pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Orawce. Całość programu słowno -muzycznego pt. "Zacontek ślebody" prowadził Pan Zbigniew Tlałka. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze szkół z Orawki, Jabłonki, Piekielnika, Lipnicy Małej oraz Lipnicy Wielkiej, którzy podjęli się trudu recytacji wierszy. Naszą szkołę reprezentowały: Martyna Lach, Wiktoria Michalak, Wiktoria Brzana, Kasia Flaszczyńska i Gabrysia Pakos w pięknej interpretacji wierszy i prozy. Ponadto chór uczniowski ze szkoły podstawowej z Jabłonki oraz zespół regionalny| z Lipnicy Małej umilił pobyt w orawcańskim kościele pieśniami patriotycznymi.

          Całość przedsięwzięcia związana była z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pan Zbigniew Tlałka oraz Pani Lucyna Borczuch - kustosz tegoż kościółka, w krótkim wykładzie przybliżyli nam temat lat 1918 - 1920 na Orawie. Pani kustosz opowiedział a naszej młodzieży ponadto historię przykościelnych grobów oraz pokrótce przedstawiła wnętrze tegoż zabytkowego kościoła.

Anna Cymerman

orawka

          W dniu 21 listopada uczniowie pierwszej klasy otrzymali zeszyty z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego oraz ołówki w ramach akcji Instytutu Pamięci Narodowej "Mój pierwszy zeszyt" z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Teresa Baniowska

1zeszyt

        Rok 2018 był w Polsce rokiem obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W ramach tych pamiątkowych wydarzeń uczniowie naszej szkoły 5-ego grudnia (klasy 0a, 0b i I-IV) oraz 7-ego grudnia (klasy V-VIII i odziały gimnazjum) mieli możliwość wzięcia udziału w „żywej lekcji historii”.

       Artyści, których gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 2, we wspaniały i atrakcyjny sposób, z nutką humoru, przybliżyli dzieje przodków z czasów, kiedy Polska, po trudnym okresie niewoli, budziła się ku niepodległości. Podczas zajęć uczniowie mogli obejrzeć kolekcję replik broni używanych przez powstańców oraz żołnierzy w I wojnie światowej. Krótkie informacje dotyczące ważnych wydarzeń historycznych przeplatane były pokazami strojów żołnierzy I Brygady Legionów Polskich, wojsk niemieckich, rosyjskich oraz Błękitnej Armii gen. Hallera. Chętni mieli możliwość przymierzenia prawdziwego munduru żołnierskiego sprzed stu lat, a pozostali uczniowie wysłuchali z uwagą nazw poszczególnych jego elementów. Dziewczęta mogły wcielić się w rolę sanitariuszek niosących pomoc rannym, a chłopcy wykazali się dużą sprawnością we władaniu bronią. Byliśmy też świadkami pojedynku legionisty I Brygady z żołnierzem niemieckim. Uwieńczeniem lekcji był konkurs wiedzy historycznej. Uczniowie zapamiętali bardzo dużo faktów, dat i ciekawostek historycznych. Na zwycięzców czekały nagrody pamiątkowe - wybijane na miejscu srebrne monety.

Cele „żywej lekcji historii”, czyli upamiętnienie dążeń niepodległościowych oraz ukazanie 123 lat walki o wolność zostały w pełni zrealizowane. Dziękujemy.

Barbara Omylak

niepodleglosc

                    

             14 grudnia ponownie zgromadziliśmy się na górnym korytarzu, gdzie dzieci z klas I, II, III, oraz przedstawiciele klasy IV, VI, VII i III gimnazjum zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne.

11liztopada2

      

              W dniu 17 grudnia nasi uczniowie wzięli udział w uroczystej gali finałowej konkursu literacko-plastycznego "Wolna i niepodległa. Moja opowieść o Ojczyźnie" zorganizowanej przez Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Honorowy patronat nad konkursem objął Małopolski Kurator Oświaty. Miło nam poinformować, że jedna z dwóch zgłoszonych do konkursu prac zdobyła pierwsze miejsce!

            Zadaniem konkursowym było stworzenie opowiadania, zawierającego elementy historii, własnej refleksji o losach wolnej Polski, dotyczące walki o niepodległość lub sukcesów w budowaniu wolnej Ojczyzny, a następnie przepisanie ułożonego tekstu w formie książki. Do konkursu kwalifikowały się tylko te książki, które były w całości ręcznie napisane i zilustrowane. Prac na konkurs wpłynęło bardzo wiele z różnych stron Polski. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Książki oceniane były od strony merytorycznej, estetycznej, jak i artystycznej. "Orawscy bohaterowie niepodległości", której autorkami są uczennice klasy piątej: Ania Lichosyt, Karolina Dunaj, Asia Klapisz, Karolina Daniel, Gabrysia Kidoń oraz Oliwka Kowalczyk, zachwyciła członków jury oryginalnością i treścią. Uczestnicy gali wysłuchali krótkiego wykładu na temat pracy średniowiecznych kopistów. Dzięki projekcji multimedialnej mogli zobaczyć jak kiedyś wyglądała praca nad książką, zwiedzali klasztor, a laureatki konkursu miały nawet okazję poczuć się jak średniowieczny skryba za sprawą warsztatów kaligrafii, w których wzięły udział.

Praca nad książką była bardzo czasochłonna i wymagała od dziewczyn dużo cierpliwości, ale się opłacało. Gratulujemy!

konkursNksiazka5 konkursNksiazka

Korytarze w barwach biało-czerwonych, gazetki dokładnie tłumaczące wagę tych wydarzeń oraz wyeksponowane postacie, które przyczyniły się do tego „żeby Polska, była Polską”.

Ngazatka3

          Dzięki tym przedsięwzięciom wróciliśmy do historii, do Polaków którzy walczyli za wolność naszego kraju. Każdy z nas czuł potrzebę zamanifestowania Polskości i w taki sposób oddawał hołd tym ludziom, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej Polsce.

          Były to chwile podniosłe i wzruszające, pełne zadumy i indywidualnych przemyśleń.

Krystyna Kuliga